Co to jest hydrolat? Działanie i stosowanie

Co to jest hydrolat? Działanie i stosowanie

Fascynacja naturalnymi kosmetykami i półproduktami stale rośnie wśród społeczeństwa. Jednym z produktów, który był bagatelizowany i niedoceniany w przemyśle kosmetycznym jest hydrolat. Obecnie coraz więcej kobiet i kosmetologów docenia jego dobroczynny wpływ nie tylko na skórę, ale również włosy. Dzięki jego zastosowaniu i dobraniu konkretnego rodzaju do typu swojej skóry można znacznie poprawić jej wygląd oraz kondycję. Co to jest hydrolat? Do czego służy? Jakie posiada działanie?

Czym jest hydrolat?

Co to hydrolat? To pytanie, które zadaje sobie większość kobiet, które po raz pierwszy słyszą to hasło. Hydrolat jest wodnistą substancją, która posiada łagodniejszą recepturę niż olejek eteryczny, ale jej działanie jest równie odżywcze i dobroczynnie wpływające na skórę. Hydrolat powstaje na skutek destylacji całych roślin lub ich części z parą wodną. Po poddaniu ich działaniu pary dochodzi do skroplenia najbardziej drogocennych składników konkretnej rośliny, na skutek czego powstają dwie odrębne substancje – olejek eteryczny oraz właśnie hydrolat. 

Hydrolatami nazywane są również wody kwiatowe lub roślinne, które są czystymi, mocno skoncentrowanymi esencjami roślin. Hydrolat jest substancją, którą bezpiecznie można aplikować bezpośrednio na skórę czy włosy. Dodatkowo ich właściwości zapachowe są często wykorzystywane do aromaterapii.

Hydrolat – działanie i właściwości

Hydrolat, w zależności od głównego składnika, ma różne działanie. Dzięki wysokiej zawartości i stężeniu substancji roślinnych doskonale pielęgnują skórę i pomagają jej powrócić do dobrej kondycji. Ich odczyn pH jest zbliżony do naturalnego pH naskórka, dlatego bardzo często wykorzystywane są zamiast toniku. Hydrolaty wykazują działanie nawilżające oraz odżywiające, co pozwala uchronić przed wysuszeniem i nadmiernym złuszczanie. Dodatkowo to substancje wyróżniające się działaniem przeciwzapalnym, dlatego polecane są dla osób, które borykają się z trądzikiem hormonalnym czy pospolitym. 

Podczas zakupu konkretnego hydrolatu warto kierować się rodzajem swojej cery. Dla osób, których cera wymaga nawilżenia i odżywienia doskonale sprawdzą się hydrolaty różane. Z kolei dla kobiet, które borykają się trądzikiem idealnym rozwiązaniem będzie hydrolat lawendowy, który wyróżnia się łagodzącym i przeciwzapalnym działaniem. 

Jak używać hydrolatu?

Jak stosować hydrolat? To kosmetyk o uniwersalnym przeznaczeniu, który można stosować na wiele sposobów. Jak warto go wykorzystać?

  1. Jako tonik – hydrolat przywraca skórze właściwy poziom pH, dlatego warto aplikować go po wieczornym i porannym myciu twarzy,
  2. Jako wodę termalną – jego właściwości doskonale odświeżą skórę w upalne dni,
  3. Jako woda do glinek – hydrolat znacznie wzmocni działanie glinek i nie dopuści do ich szybkiego wysychania,
  4. Jako serum do włosów – warto pryskać nim włosy przy skórze głowy i długości, co pozwoli poprawić ich kondycję.

Hydrolaty stale zyskują na popularności. Wynika to z ich niewielkiej ceny oraz szerokiego wachlarzu zastosować. Odpowiednio dobrany do typu skóry pozwala znacznie poprawić jej wygląd i uporać się z jej defektami.