Jak amortyzować ciągnik rolniczy?

Jak amortyzować ciągnik rolniczy?

Ciągniki rolnicze to maszyny popularne już od lat w wielu firmach i w gospodarstwach rolnych. Podczas wyboru pojazdu nie zapominajmy o dostosowaniu go do danego otoczenia. Okazuje się, że trzeba mieć na uwadze także amortyzację ciągnika, co jest ważną kwestią. Wymaga to przeznaczenia pewnego budżetu na ten cel. Jak amortyzować ciągnik rolniczy? O czym trzeba pamiętać? Jakie kwestie są najważniejsze?

Części do skrzyni biegów dla Ursusa C-360

Ursus C-360 jest jedną z najpopularniejszych opcji, jaką wybierają rolnicy. To maszyna ponadczasowa i nowoczesna, która doskonale spełnia swoje zadania. Jeśli skrzynia biegów uległa zużyciu, wtedy wymagane są części do skrzyni biegów dla Ursusa C-360. Z pewnością użytkownik zastanawia się, gdzie zakupić takie produkty. Na uwagę zasługuje zakup w internetowym sklepie, gdzie sprawnie znajdziemy to, czego potrzebujemy. Naprawa jest wykonywana przez specjalistów, a my na nowo możemy cieszyć się sprawnym ciągnikiem podczas pracy na polu. Postawmy na dobre jakościowo części do skrzyni biegów, co wpłynie na niezawodną pracę maszyny i jej długie użytkowanie. Łatwe zakupy w sieci pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, lecz także pieniądze.

Amortyzacja – ciągnik rolniczy

Podstawową roczną stawką amortyzacji dla tej maszyny jest 14%. Jeżeli można uznać ciągnik za środek trwały używany, wtedy korzysta się z 40% rocznej stawki amortyzacyjnej. Co ciekawe, podatnicy rozpoczynający działalność, mogą skorzystać z jednorazowej amortyzacji urządzenia. W przypadku środków trwałych z amortyzacją liniową przyjmowane są stawki amortyzacyjne, jakie wynikają z “Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych”. Jeśli zastanawiamy się, jak obliczyć amortyzację ciągnika rolniczego, trzeba zwrócić uwagę na przepisy prawne. Klasyfikacja Środków Trwałych obejmuje również ciągniki, jakie podlegają amortyzacji. W przypadku ciągnika amortyzacja dotyczy zatem:

  • Rolniczych ciągników, czyli pojazdów silnikowych, które są przeznaczone do używania ze sprzętem do prac ziemnych, rolnych, leśnych i ogrodniczych. Ponadto, taki pojazd może być przystosowany do ciągnięcia przyczepy.
  • Samochodowych ciągników, jakie obejmują ciągniki balastowe i siodłowe. 

Wykaz jasno wskazuje, że dla tych środków trwałych przewidziana jest roczna stawka amortyzacji na poziomie 14%.

Ciągnik – amortyzacja. O czym trzeba pamiętać?

Amortyzacja ciągnika rolniczego to zagadnienie, jakie dotyczy każdego użytkownika tego pojazdu. Ustawa mówi o tym, że ustalane są indywidualne stawki amortyzacyjne dla środków transportu, jednak w wypadku ciągnika rolniczego okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy. Jak obliczyć amortyzację ciągnika rolniczego? Pierwszy krok to sprawdzenie w Klasyfikacji Środków Trwałych, jaką stawkę amortyzacji przyjąć (jest to 14%). Następny etap to podzielenie 100 przez tę stawkę. W wyniku otrzymamy liczbę lat, przez jaką ciągnik będzie ulegał amortyzacji. Jest to tak zwana liniowa metoda obliczania amortyzacji ciągnika rolniczego.

Co do amortyzacji maszyny, przedsiębiorca może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od początkowej wartości nabytych urządzeń i maszyn. W tym wypadku wysokość odpisów nie może być wyższa niż 100 tys. zł w danym roku podatkowym, a wartość inwestycji musi wynosić więcej niż 10 tys. złotych.

Do czego przydaje się ciągnik rolniczy? Amortyzacja i zastosowania

Ciągniki tego typu już od lat są stosowane w gospodarstwach rolnych. Okazuje się, że mają szereg zastosowań, jakie warto poznać. Służą głównie do przemieszczania maszyn i urządzeń, które nie posiadają własnego napędu czy też własnego silnika. Są na szeroką skalę wykorzystywane w pracach leśnych, ogrodniczych i rolnych. To jedne z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, jakie doskonale spełniają swoje zadania w pracy polnej lub transportowej. Jeśli chodzi o maszyny, jakie często współpracują z ciągnikiem, są to głównie:

  • rozrzutnik obornika,
  • siewnik,
  • opryskiwacz,
  • pług itp. 

Niektóre nowoczesne ciągniki są przystosowane też do prac ziemnych i ciągnięcia przyczep. Nie dziwi zatem fakt, że rolnicy tak chętnie stawiają na znane marki i doskonałą jakość ciągników rolniczych.