Jak i czym konserwować papę termozgrzewalną?

Jak i czym konserwować papę termozgrzewalną?

Papa termozgrzewalna to jeden z najczęściej wybieranych pokryć dachowych. Materiał ten cechuje długo żywotność, funkcjonalność oraz trwałość. Jednym z rodzajów papy jest papa termozgrzewalna. Nowoczesne materiały bitumiczne są trwałe i estetycznie się prezentują, niektóre gonty do złudzenia przypominają dachówkę. Konserwacja pokrycia z papy termozgrzewalnej pozwala na dłużej zachować szczelność dachu, co wpływa na trwałość konstrukcji budynku i izolację cieplną budynku. Odpowiednie konserwacja pozwala wyeliminować konieczność wymiana całego pokrycia dachowego. Czyszczenie i konserwacja dachu pozwala oszczędzić nerwy i pieniądze. Materiały niezbędne do konserwacji tego typu pokrycia dachu dostępne są w wielu wariantach. 

Czym konserwować papę termozgrzewalną? 

Konserwację papy termozgrzewalnej można przeprowadzać z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów. Nakładane są przy użyciu specjalnego kleju, który nakłada się przy użyciu wysokich temperatur.  Tego typu produkty mają za zadanie przede wszystkim konserwację oraz regeneracją dachu. Właściwości konserwujące pozwalają przez dłuższy czas cieszyć się świetnym stanem technicznym pokrycia dachowego. Środki do pielęgnacja papki głęboko wnikają w zniszczoną papę i ją uelastyczniają. Wysokiej jakości produkty do konserwacji papy są odporne na spękanie na skutek mrozu i działanie słabych kwasów. Gdy na powierzchni dachu pojawi się sieć spękań, pokrycie dachowe prawdopodobnie trzeba będzie w całości wymienić. Na papę działa bardzo niekorzystnie silnie promieniowanie słoneczne, przez co pokrycie pęka.

Jak konserwować papę termozgrzewalną? 

Środki do konserwacji papy termozgrzewalnej mogą występować w postaci masy emulsyjnej, dyspersyjnej lub asfaltowo-gumowej. Środki do konserwacji papy składają się z substancji asfaltowych, które wzbogacone są o rozpuszczalniki organiczne. Są to środki łatwopalne, przez co obniżone jest bezpieczeństwo obiektu. Innym rodzajem są produkty bezrozpuszczalnikowe, które są mieszanką masy asfaltowej z wodą lub substancją gumową. Zapewniają one większe bezpieczeństwo, jednak mają pewne ograniczenie montażu. Nie należy ich nakładać podczas niskich temperatur.  Zabiegi naprawcze papy mogą wystarczyć nawet na kilka lat, jednak wszystko zależy od skali zniszczeń. Należy mieć świadomość, że są to raczej działania doraźne  i dach jest dalej narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Remont dachu jest dość sporym wydatkiem i dość czasochłonnym.  Hydroizolacja dachu z wykorzystaniem płynnej membrany pozwala naprawić dach bez potrzeby usuwania starego pokrycia z papy. 

Papa termozgrzewalna a konserwacja na zimno 

Istnieje metoda nakładania środków do konserwacji papy termozgrzewalne bez potrzeby stosowania wysokich temperatur. Produkty tego rodzaju tworzą szybkowiążącą masę, która jest trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Bitumiczny lepik nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Silnie wiąże się z podłożem i wykazuje odporność na pęknięcia, dzięki domieszkom kauczukowym. Polecany do renowacji starych pokryć dachowych. Przed renowacją dachu należy zadbać, aby powierzchnia była sucha i czysta. Przed nałożenia warstwy produkty do konserwacji pokrycia z papy termozgrzewalnej niezbędne jest wyrównanie nawierzchni dachu. Należy usunąć pęcherzyki i zagruntować dach. W przypadku kiedy na dachy znajduje się więcej niż pięć warstw powłok, należy całkowicie zerwać stare powłoki. W ten sposób nowe pokrycie lepiej się zgrzeje do podłoża. W przypadku miejsc zawilgotniałych najlepiej stosować papy termgrzewalne. Konserwacja papy musi zostać przeprowadzono po upływie dwóch do maksymalnie pięciu lat od położenia nowego pokrycia. Koszty konserwacji są dużo niższe niż odwlekanie naprawy, co skutkują potrzebą wymiany całego dachu. Ważne są regularne przeglądy dachu, które pozwalają ocenić kondycję pokrycia z papy termozgrzewalnej. Bez względu na to, jaki rodzaj preparatów do konserwacji papy termozgrzewalnej wybierzesz, należy przestrzegać zaleceń producenta, aby zadbać o bezpieczeństwo budynku.