Mieszkanie we Wrocławiu – rynek pierwotny czy wtórny?

Mieszkanie we Wrocławiu – rynek pierwotny czy wtórny?

Wysokie ceny na rynku nieruchomości nie zniechęcają do zakupu mieszkań, a wręcz przeciwnie – obecnie przeprowadzanych jest coraz więcej transakcji kupna i sprzedaży lokali. Osoby, które zastanawiają się nad zakupem mieszkania, stoją jednak przed poważnym dylematem dotyczącym tego, czy lepiej postawić na rynek pierwotny, czy też wtórny? Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne, jeśli chodzi o mieszkania we Wrocławiu?

Nowe mieszkanie? Tak, lecz nie od ręki

Mieszkania Wrocław rynek pierwotny cieszą się ogromną popularnością szczególnie wśród młodych, a tych w mieście nie brakuje. Przyjeżdżają osoby z całej Polski – najpierw na studia, później zaś decydują się zostać na dłużej i podjąć we Wrocławiu pracę zawodową. Poszukują również mieszkania, które mogliby kupić. Wybór pada najczęściej na rynek pierwotny. Potencjalni kupcy doceniają bowiem jego zalety. Pierwszą z nich jest fakt, iż mieszkanie jest całkowicie nowe, nie wymaga więc remontu czy wymiany instalacji. Kolejną zaletą jest możliwość urządzenia mieszkania zgodnie z własnymi preferencjami. Dotyczy to w szczególności mieszkań, które są dopiero w fazie projektowania, niemniej jednak nawet w stojących już blokach można dowolnie ustawić ścianki działowe.

Potencjalni właściciele mieszkań z rynku pierwotnego doceniają, że znajdują się one na zamkniętych, prywatnych osiedlach. Deweloperzy dbają, aby mieszkańcy mogli cieszyć się skrawkiem zieleni, natomiast dla dzieci budowane są zamknięte place zabaw. Warto jednak pamiętać o tym, że na mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba dosyć długo czekać. Zazwyczaj od momentu dokonania transakcji, do momentu wprowadzenia się, mija kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Minusem mieszkań z rynku pierwotnego we Wrocławiu jest również ich cena – są one o wiele droższe, niż mieszkania z rynku wtórnego.

Mieszkanie z rynku wtórnego – tak czy nie?

Wrocław dysponuje bogatą ofertą mieszkań z rynku wtórnego, które są dostępne niemalże od ręki. Często znajdują się one blisko centrum miasta bądź w dzielnicach dobrze z nim skomunikowanych. Mieszkanie z rynku wtórnego zwykle kosztuje mniej, niż podobne z rynku pierwotnego. Jest to dużą zaletą dla osób, które mają ograniczone środki pieniężne, bądź ograniczoną zdolność kredytową. Warto jednak pamiętać, że mieszkania z rynku wtórnego często wymagają przeprowadzenia gruntownego remontu. Niektóre z nich wręcz nie nadają się do zamieszkania, gdyż wymagają wymiany wszystkich, niezbędnych do życia instalacji.

To wszystko sprawia, że nabycie mieszkania z rynku wtórnego może stać się droższe. Kupując mieszkanie, należy więc zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny. Dobrze również zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu bloku znajduje się jakiś park, skwer bądź place zabaw. Jest to szczególnie istotne dla rodzin z małymi dziećmi. Dzielnice położone blisko centrum miasta, choć dają dostęp do punktów handlowych i usługowych, często są zabetonowane, bez większego dostępu do zieleni.

Jakie mieszkanie wybrać?

Wybór pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego oraz wtórnego we Wrocławiu nie jest prosty. I jedno, i drugie rozwiązanie posiada zarówno wiele zalet, jak i wad. Należy więc przede wszystkim określić swoje priorytety, na podstawie których podjęcie decyzji stanie się o wiele prostsze. Warto również sprawdzić, jak obecnie wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym, jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego lokum dla siebie i swojej rodziny. Rynek nieruchomości, a w szczególności nieruchomości mieszkaniowych, zmienia się w zastraszającym tempie. Zmiany te dotyczą w szczególności dużych miast, a takim też miastem jest Wrocław. Popyt na mieszkania jest tu ogromny, a to on w dużej mierze kształtuje ceny rynkowe. Często okazuje się, że wybór rodzaju mieszkania uzależniony jest nie tylko od preferencji przyszłych właścicieli, ale także ich sytuacji finansowej. Otrzymanie kredytu hipotecznego staje się bowiem coraz trudniejsze, tym bardziej, jeśli chodzi o wysokie kwoty. Dobrze jest więc ocenić swoje możliwości finansowe przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie mieszkania.