Pakowanie produktów spożywczych – o czym pamiętać?

Pakowanie produktów spożywczych – o czym pamiętać?

Klienci różnorakich sklepów spożywczych oczekują przede wszystkim wysokiej jakości produktów i ich odpowiedniego zabezpieczenia. To ostatnie może zapewnić odpowiednie opakowanie żywności, które ma ogromne znaczenie dla zachowania najwyższych standardów higieny. Chociażby z tego względu warto zainwestować w jakościowe narzędzia do pakowania produktów spożywczych i poznać kilka podstawowych zasad dotyczących pakowania żywności.

Dlaczego odpowiednie opakowanie żywności ma znaczenie?

Z początku można odnieść wrażenie, że odpowiednie pakowanie żywności ma jedynie znaczenie funkcjonalne. Dobrze zapakowany produkt spożywczy zyskuje dłuższą datą ważności, spełnia również niezbędne normy higieniczne i sanitarne. To jednak niejedyny powód, przez który warto zwrócić uwagę na opakowanie żywności. Może ono pełnić również funkcję estetyczną. Nie od dziś wiadomo, że klientów przyciągają przedmioty nie tyle praktyczne, ile atrakcyjne wizualnie. Tyczy się to szczególnie żywności w myśl powiedzenia „je się oczami”.

Estetycznie zaprojektowane opakowanie może zachęcić klienta do zakupu danego produktu. Tę funkcję mogą spełniać m.in. folie do pakowania próżniowego. To sposób pakowania żywności, który powszechnie kojarzy się z dłuższą przydatnością do spożycia. Odpowiednie etykiety i nadruki na folii mogą być dodatkowym walorem estetycznym opakowania.

Jakie materiały są potrzebne do pakowania żywności?

Najpopularniejszym materiałem niezbędnym w procesie pakowania produktów spożywczych są różnego rodzaju folie przeznaczone do kontaktu z żywnością. Można je zamówić m.in. na stronie ergis.eu. Jednym z ciekawszych produktów, które można tam znaleźć są innowacyjne folie służące do pakowania w systemie ffs. Służą one do skutecznego pakowania próżniowego żywności, dzięki czemu przedłużają jej przydatność do spożycia, a także pozwalają na zachowanie jej w atrakcyjnej dla klienta formie. Na stronie ergis.eu znajdują się również laminaty do żywności, które zapewniają szczelne opakowanie produktu. Są także w pełni bezpieczne dla człowieka i mogą mieć kontakt z produktami spożywczymi.

Jak pakować żywność? Najpopularniejsze metody

Współcześnie istnieje wiele metod pakowania żywności. Każda z nich ma swoje wady i zalety, może również sprawdzać się w przypadku różnych produktów spożywczych. Warto jednak wyróżnić kilka najpopularniejszych technik, które są współcześnie szczególnie chętnie wybierane przez producentów żywności. Jakie to metody?

  • Próżniowe pakowanie żywności — to powszechnie znany sposób pakowania żywności. Polega na umieszczeniu produktu w szczelnym opakowaniu foliowym, a następnie zmniejszeniu ciśnienia wewnątrz niego. Osiąga się to przez redukcję ilości tlenu i podniesienie ilości dwutlenku węgla. Następnie opakowanie żywności zostaje hermetycznie zamknięte. W ten sposób pakuje się m.in. mięsa i wędliny.
  • Pakowanie w atmosferze modyfikowanej (MAP) – to wyjątkowa metoda pakowania żywności, która polega na zastąpieniu powietrza w opakowaniu innym gazem lub ich mieszanką. Celem tego procesu jest oczywiście przedłużenie trwałości danego produktu. Technologię MAP stosuje się m.in. do pakowania orzeszków ziemnych lub kawy.
  • Aseptyczne pakowanie żywności — to jedna z najbardziej sterylnych metod pakowania produktów spożywczych. Stale zyskuje na popularności i jest prężnie promowana przez różne instytucje. Stosuje się ją m.in. podczas napełniania butelek z tworzyw sztucznych lub kartonów na napoje.

Czym jest aseptyczne pakowanie żywności?

Aseptyczne pakowanie żywności to pozornie dość skomplikowana metoda pakowania produktów spożywczych, która jednak prężnie się rozwija. Produkcja odbywa się w środowisku wyjałowionym, w którym produkt spożywczy, jak i opakowanie są osobno sterylizowane. Następnie są ze sobą łączone — również w warunkach jałowych. Sterylność ma kluczowe znaczenie dla tego procesu. To cecha, którą muszą spełniać nie tylko produkt spożywczy i jego opakowanie, ale również używane narzędzia i maszyny. Aseptyczne pakowanie żywności dokonuje się w technologii na zimno, co odróżnia je od wielu innych metod pakowania produktów spożywczych.