Zawód kamieniarza kojarzy się przede wszystkim z osobą wykonującą nagrobki. I jest w tym wiele prawdy, gdyż przygotowanie pomników i płyt nagrobnych należy do głównych zadań w tym zawodzie. Praca jest ciężka, wymagająca sprawności fizycznej. Warto zaznaczyć, że pomimo ciężkiej pracy, zawód kamieniarza jest jednym z tych profesji rzemieślniczych, który nie jest zagrożony wyginięciem, a specjaliści nie narzekają na brak zleceń.
Czym zajmuje się profesjonalny kamieniarz?
Kamieniarze zajmują się obróbką kamienia, z którego wykonywane są różne przedmioty. Są to głównie płyty nagrobkowe, pomniki na cmentarze. Poza nagrobkami zajmują się przygotowywaniem kostek brukowych, krawężników i innych akcesoriów budowlanych wykorzystywany przy budowie dróg i chodników. Wykonują też różne formy artystyczne z kamienia np. rzeźby, płaskorzeźby, fontanny, ozdoby do ogrodów i domów.
Usługi zakładów kamieniarskich w Łodzi
Centralnym miejscem pracy kamieniarza jest zakład kamieniarski. To w nim następuje większość prac. Profesjonalny specjalista, przystępując do zlecenia, w pierwszej kolejności zajmuje się doborem odpowiedniego materiału. W dalszej części prac ma miejsce przetransportowanie materiału, wycinanie, wykuwanie a na końcu szlifowanie. Część prac wykonywana jest też poza zakładem.
Główne usługi
- kamieniarstwo nagrobkowe,
- wykonywanie napisów na płytach,
- montaż i demontaż pomników,
- sprzedaż płyt z kamienia,
- kamieniarstwo budowlane;
- kamieniarstwo artystyczne,
- wykonywanie figurek i ozdób z kamienia.
Zakładów kamieniarskich w Łodzi i okolicach jest bogaty wybór. Klienci zainteresowani tego typu usługami mają możliwość wyboru spośród firm specjalizujących się w różnych usługach. Bazą poszukiwania odpowiedniego specjalisty są wyszukiwarki internetowe.
Cechy dobrego kamieniarza
W tym zawodzie przydaje się zmysł artystyczny, kreatywność i pomysłowość, zdolności techniczne, sprawność fizyczna, wyobraźnia przestrzenna, zręczność i zdolności manualne. Zanim pracownik przystąpi do realizacji jakiegoś projektu, cięcia w kamieniu, musi dokładnie przemyśleć projekt, który będzie realizował. Dzięki odpowiedniemu podejściu do wykonywanego zadania minimalizuje się ryzyko strat w materiale. A resztki z jednego projektu mogą być wykorzystywane do zrobienia czegoś dodatkowego.
Narzędzia pracy specjalisty
Do obróbki kamienia w zakładach kamieniarskich stosuje się zarówno narzędzia ręczne, jak i zaawansowane technologicznie maszyny. Sprzęt wykorzystywany w pracy to przede wszystkim tokarki, pilarki, frezarki, młoty, piły, tarcze diamentowe i wiele innych. Traki linowe przecinają duże bloki kamienia wzdłuż i wszerz, polerki służą do polerowania płyt. Wśród maszyn wykorzystywane są również cięższe, których pracą steruje się za pomocą komputera.
Osoba zastanawiająca się nad szkoleniem w zawodzie profesjonalnego kamieniarza powinna zdawać sobie sprawę, z czym będzie musiała się zmierzyć. Mimo że w dzisiejszych czasach dużo prac kamieniarskich wspomaganych jest przez maszyny, praca nie należy do łatwych. Warto wiedzieć, że nie jest to praca dla każdego.