Czym zajmuje się profesjonalny kamieniarz?

Czym zajmuje się profesjonalny kamieniarz?

Zawód kamieniarza kojarzy się przede wszystkim z osobą wykonującą nagrobki. I jest w tym wiele prawdy, gdyż przygotowanie pomników i płyt nagrobnych należy do głównych zadań w tym zawodzie. Praca jest ciężka, wymagająca sprawności fizycznej. Warto zaznaczyć, że pomimo ciężkiej pracy, zawód kamieniarza jest jednym z tych profesji rzemieślniczych, który nie jest zagrożony wyginięciem, a specjaliści nie narzekają na brak zleceń.

 

Czym zajmuje się profesjonalny kamieniarz?

 

Kamieniarze zajmują się obróbką kamienia, z którego wykonywane są różne przedmioty. Są to głównie płyty nagrobkowe, pomniki na cmentarze. Poza nagrobkami zajmują się przygotowywaniem kostek brukowych, krawężników i innych akcesoriów budowlanych wykorzystywany przy budowie dróg i chodników. Wykonują też różne formy artystyczne z kamienia np. rzeźby, płaskorzeźby, fontanny, ozdoby do ogrodów i domów. 

 

Usługi zakładów kamieniarskich w Łodzi

 

Centralnym miejscem pracy kamieniarza jest zakład kamieniarski. To w nim następuje większość prac. Profesjonalny specjalista, przystępując do zlecenia, w pierwszej kolejności zajmuje się doborem odpowiedniego materiału. W dalszej części prac ma miejsce przetransportowanie materiału, wycinanie, wykuwanie a na końcu szlifowanie. Część prac wykonywana jest też poza zakładem.

 

Główne usługi

 

  • kamieniarstwo nagrobkowe,
  • wykonywanie napisów na płytach,
  • montaż i demontaż pomników,
  • sprzedaż płyt z kamienia,
  • kamieniarstwo budowlane;
  • kamieniarstwo artystyczne,
  • wykonywanie figurek i ozdób z kamienia.

 

Zakładów kamieniarskich w Łodzi i okolicach jest bogaty wybór. Klienci zainteresowani tego typu usługami mają możliwość wyboru spośród firm specjalizujących się w różnych usługach. Bazą poszukiwania odpowiedniego specjalisty są wyszukiwarki internetowe.

 

Cechy dobrego kamieniarza

 

W tym zawodzie przydaje się zmysł artystyczny, kreatywność i pomysłowość, zdolności techniczne, sprawność fizyczna, wyobraźnia przestrzenna, zręczność i zdolności manualne. Zanim pracownik przystąpi do realizacji jakiegoś projektu, cięcia w kamieniu, musi  dokładnie przemyśleć projekt, który będzie realizował. Dzięki odpowiedniemu podejściu do wykonywanego zadania minimalizuje się ryzyko strat w materiale. A resztki z jednego projektu mogą być wykorzystywane do zrobienia czegoś dodatkowego.

 

Narzędzia pracy specjalisty

 

Do obróbki kamienia w zakładach kamieniarskich stosuje się zarówno narzędzia ręczne,  jak i zaawansowane technologicznie maszyny. Sprzęt wykorzystywany w pracy to przede wszystkim tokarki, pilarki, frezarki, młoty, piły, tarcze diamentowe i wiele innych. Traki linowe przecinają duże bloki kamienia wzdłuż i wszerz, polerki służą do polerowania płyt. Wśród maszyn wykorzystywane są również cięższe, których pracą steruje się za pomocą komputera.

Osoba zastanawiająca się nad szkoleniem w zawodzie profesjonalnego kamieniarza powinna zdawać sobie sprawę, z czym będzie musiała się zmierzyć. Mimo że w dzisiejszych czasach dużo prac kamieniarskich wspomaganych jest przez maszyny, praca nie należy do łatwych. Warto wiedzieć, że nie jest to praca dla każdego.