Buty biegowe – dlaczego ich jakośc ma tak duże znaczenie?

Buty biegowe – dlaczego ich jakośc ma tak duże znaczenie?

Każdy z nas potrzebuje odpowiedniego obuwia. Dobrze wiemy, że jego typ jest dobierany na podstawie zastosowania i okoliczności, dlatego jedne buty będą dobre do biegania, a inne do codziennych podróży do pracy. Bieganie nieprzypadkowo cieszy się sporą popularnością. Przyspiesza przemianę materii, a także pozwala zachować odpowiednią kondycję fizyczną. W takim razie jak dobrać buty do biegania? Wystarczy trzymać się kilku wskazówek.

Najlepsze buty do biegania – jak wybrać?

Każdy profesjonalny biegacz zdaje sobie sprawę, że poza motywacją, techniką i regularnością treningów bardzo ważne jest także odpowiednie obuwie. Warto również dodać, że najlepsze buty do biegania to takie, w których będzie nam się poruszało najwygodniej. A ludzie mają przecież różne preferencje w tym obszarze. Ponadto trzeba jednak zwracać uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów.

Warto od razu zaznaczyć, że warto wybrać się fizycznie do sklepu i wypróbować kilka modeli, ponieważ zamawiając tego typu elementy wyposażenia przez Internet, nie sprawdzimy, czy dobrze leżą na stopie – a powinny mieć dobry rozmiar.

Uznaje się, że między czubkiem dużego palca u stopy a czubkiem buta powinno być około 10 mm luzu. W przeciwnym wypadku podczas biegania można się narazić na uszkodzenia paznokci czy otarcia.

Co wziąć pod uwagę i jak dobrać buty do biegania? Amortyzacja

Najlepsze buty do biegania to takie, które posiadają dobrą amortyzację. Warto pamiętać też o zasadzie, według której im większa waga sportowca, tym ten aspekt powinien być jeszcze lepiej dostosowany. To szczególnie istotne, jeśli biegamy zwykle po terenie zabudowanym, a więc po asfaltowych drogach czy brukowanych chodnikach.

Uniwersalnym wyborem będzie obuwie z około 10 mm amortyzacją. Większa stanowi dobry pomysł dla osób biegających z pięty.

Jak dobrać buty do biegania, by były najwygodniejsze? Rodzaje stóp

Trzeba także pamiętać, że występują różne rodzaje stóp. Wyróżniamy typ neutralny, pronujący (stopa obrócona odrobinę do wewnątrz, przetaczająca się do środka) oraz supinująca (przetoczenie na zewnętrznej krawędzi).

Osoby ze stopami pronującymi powinny korzystać z obuwia dodatkowo wzmocnionego, ponieważ dzięki temu część ciała nie będzie nadmiernie obracać się do wewnątrz. W przeciwnym wypadku można się nabawić kontuzji.

Warto rozwinąć wspomniane wcześniej przeznaczenie. Do biegania po mieście lepsze będą buty z większą amortyzacją, ale też utwardzoną podeszwą, by nie ścierała się tak szybko. W przypadku trenowania np. w lesie czy parku lepiej postawić na obuwie terenowe, zapewniające dobrą stabilizację.

Najlepsze buty do biegania to jakie? Komfort noszenia

Oczywiście nie można zapominać o zwyczajnej wygodzie. Dlatego w sklepie warto w butach przejść się czy przebiec dosłownie kilka metrów. To ważne nie tylko z perspektywy naszej wygody, ale i efektywności treningów oraz bezpieczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ źle dobrane obuwie będzie przeszkadzać, uwierać, powodować nadmierny nacisk lub niedostateczne wsparcie, a to z kolei prowadzi do kontuzji.

Nie warto też oszczędzać na butach do biegania, ponieważ jest to zakup, który zapewne wystarczy na dłuższy czas. Dobry pomysł stanowi wybranie się do sklepu z bardziej doświadczonym biegaczem.