Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Popularność paneli fotowoltaicznych stale rośnie i każdego roku na ich montaż decydują się tysiące kolejnych osób. Nie ma się co dziwić – produkcja prądu z energii słonecznej dostarcza wiele korzyści i jest wygodną opcją zarówno dla prywatnych gospodarstw domowych, jak i większych przedsiębiorstw.

Korzyści płynące z instalacji fotowoltaicznej

Korzystanie z energii słonecznej posiada szereg zalet. Dla właścicieli gospodarstw domowych oraz firm jest to szansa na wiele lat oszczędności. Wytwarzanie prądu za pomocą instalacji fotowoltaicznej pozwala na zdecydowanie mniejszy jego zakup od dostawców energii elektrycznej. Jest to także niezależność od podwyżek cen prądu. Prawidłowo zamontowane panele fotowoltaiczne cechują się doskonałą wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak ulewny deszcz, śnieg, a nawet gradobicie. Zarówno produkcja, jak i przesył energii to procesy, które są całkowicie zautomatyzowane. Oczywistym czynnikiem, przez który coraz więcej osób decyduje się na instalację fotowoltaiczną, jest jej pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Panele podczas pracy nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych dla przyrody substancji czy pyłów. Do wytwarzania energii nie zużywają także zasobów pitnej wody.

Koszt paneli fotowoltaicznych

Przeciętne zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu jednorodzinnym to 4500 kWh. Standardowy panel wchodzący w skład instalacji fotowoltaicznej produkuje około 330 kWh rocznie, a więc dla takiego domu optymalna ilość paneli to 13 bądź 14 sztuk. Do wyboru mamy kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Monokrystaliczne panele, jak wskazuje ich nazwa, składają się z monokrystalicznego kryształu krzemu i charakteryzują się wysoką skutecznością działania. Ich sprawność szacowana jest na około 18%, co jest świetnym wynikiem. Takie instalacje mogą posiadać mniejsze powierzchnie, a ich efektywność nadal będzie na wysokim poziomie. Cena jednego monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego różni się w zależności od producenta. Zwykle wynosi od 800 do 1200 zł. Kolejnym typem paneli są kolektory polikrystaliczne, których wydajność wynosi 15%. Są one nieco większe, niezbędny więc będzie w tym przypadku przestronny dach. Ceny paneli polikrystalicznych zaczynają się od 600 zł, a kończą na 1100 zł. Trzecim typem ogniw są panele amorficzne, których wydajność oszacowana została na 6 do 10 %. Tutaj także konieczne jest poświęcenie dużej powierzchni na panele. Jest to najtańsza opcja – cena jednego panela amorficznego może wynosić nawet mniej niż 500 zł.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, oprócz ogniw należy zaopatrzyć się w inwerter, którego koszt to około 5000 zł. Kolejne kilka tysięcy przyjdzie nam zapłacić za profesjonalny montaż paneli na dachu naszego budynku. Zliczając wszelkie wydatki, fotowoltaika dla właściciela przeciętnego gospodarstwa domowego będzie wynosić od 20 do 25 tysięcy zł.

Panele fotowoltaiczne -Środa Wielkopolska

Jeżeli interesuje Cię zakup i profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych w Środzie Wielkopolskiej, lepiej trafić nie mogłeś! Oferowane przez firmę ze Środy Wielkopolskiej panele cechuje wysoka wytrzymałość i efektywność. Korzystanie z nich pozwala na niemałą oszczędność i wygodę. Panele kupisz tutaj w niezwykle atrakcyjnych cenach.