Jak zbudować system nawadniający do ogrodu?

Jak zbudować system nawadniający do ogrodu?

Piękny ogród to znakomite miejsce do wypoczynku w letnie dni. Rośliny potrzebują jednak odpowiednich warunków, które umożliwią im wzrost oraz rozwój. Oprócz słońca konieczna jest również woda. W przydomowych warunkach niezwykle przydatny okazuje się system nawadniający. W jaki sposób można go zbudować?

Co to jest system nawadniający?

Początkujący ogrodnicy-amatorzy nierzadko zastanawiają się, co to jest system nawadniający. Otóż jest to specjalna instalacja, która umożliwia podlewanie roślin ogrodowych w sposób całkowicie automatyczny. Niemniej jednak istnieją różne rodzaje systemów nawadniających.

Najprostszym rozwiązaniem są zraszacze statyczne. Są one najczęściej używane do podlewania trawników. Ich wadą jest stosunkowo niewielki zasięg, dlatego też sprawdzą się one w małych ogrodach.

Dla nieco bardziej wymagających ogrodników przeznaczone są zraszacze rotacyjne, zwane też turbinowymi. Umożliwiają one szeroki zakres regulacji kąta oraz zasięgu, a ponadto niektóre modele umożliwiają wytworzenie kurtyny deszczowej. Zraszacze rotacyjne to znakomite rozwiązanie dla ogrodów cechujących się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Ofertę systemów nawadniających znajdziesz na stronie http://www.zielone-studio.pl/systemy-nawadniajace/.

Najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest natomiast system nawadniania kropelkowego. Dzięki niemu możliwe jest dostarczanie wody pod roślinę, a więc do jej korzenia. Sprawdzi się on najlepiej w przypadku nawadniania drzew, krzewów oraz żywopłotów. Co ważne, tego rodzaju system działa w sposób niezwykle precyzyjny, ponieważ pozwala na wykorzystanie ponad 90% dozowanej wody bez jej marnotrawienia. Niezwykle ważna jest także jakość wody. Otóż może się okazać, że konieczna będzie jej filtracja. Na uwagę zasługują również emitery, które posiadają tunelową konstrukcję. Z biegiem czasu mogą one ulec zapchaniu. Specjaliści z Zielonego Studia zalecają montaż emiterów samooczyszczających o turbulentnym przepływie wody, co rozwiązuje ten problem.

Jak zbudować system nawadniający?

Odpowiadając na pytanie, jak zbudować system nawadniający, należy zwrócić uwagę, że można tego dokonać na dwa sposoby – samodzielnie albo przy pomocy profesjonalistów. Wybór należy zawsze do właściciela ogrodu.

Na rynku nie brakuje gotowych zestawów nawadniających. Zawierają one wszystkie niezbędne elementy, jednakże do ich montażu potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Będą to więc szpadel, taśma miernicza, sznurek z palikami mocującymi, piłka do metalu, klucz nastawny, wkrętak, komplet kluczy trzpieniowych albo płaskich.

Przed przystąpieniem do prac należy wykonać projekt instalacji. Pozwoli on nie tylko zaplanować prace, ale też sprawdzić, kiedy system nawadniający do ogrodu będzie najbardziej wydajny.

Niezbędnym elementem zestawu jest pompa. Powinna cechować się ona wydajnością adekwatną do potrzeb danego ogrodu. Zagwarantuje to nie tylko odpowiednie nawodnienie roślinom, ale również jej trwałą i niezawodną pracę.

Poszczególne etapy prac można podzielić w następujący sposób:

  • wykopanie rowków, w których ukryte zostaną rury;
  • ułożenie rur;
  • montaż puszek przyłączeniowych;
  • osadzenie zraszaczy wynurzalnych;
  • ułożenie zraszaczy liniowych;
  • montaż systemu sterowania.

Zamontowanie systemu nawadniającego do ogrodu to jeszcze nie wszystko. Specjaliści z Zielonego Studia zwracają bowiem uwagę, że podczas pierwszego uruchomienia należy dokonać regulacji kątów zraszania, aby woda trafiała tam, gdzie powinna. Istotna jest także okresowa konserwacja instalacji. Z biegiem czasu dysze mogą przestać pracować w optymalny sposób, przez co pojawi się konieczność ich wymiany. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku elementów filtracyjnych. One również mogą ulec zapchaniu i niezbędna będzie ich wymiana.

Zbudowanie systemu nawadniającego do ogrodu możliwe jest na własną rękę, jednakże wykonanie tego rodzaju prac może być dla wielu osób zbyt trudne. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie montażu profesjonalnej firmie ogrodniczej. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane szybko i sprawnie, a ich efekt będzie satysfakcjonujący.