Co to jest rekuperacja? Wady i zalety tego systemu

Co to jest rekuperacja? Wady i zalety tego systemu

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna. System ten umożliwia odzyskiwanie ciepła z wnętrza budynku oraz rozprowadzanie go ponownie w pomieszczeniach. W poniższym opracowaniu znajdziesz informacje o tym, co to jest rekuperacja oraz jakie są jej wady i zalety. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Rekuperacja – co to jest i jak działa?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, którego działanie opiera się na odzyskiwaniu ciepła. Centralnym elementem instalacji jest rekuperator, w którym zachodzi proces przekazania ciepła. Polega on na tym, że do rekuperatora trafia ciepłe i zużyte powietrze z pomieszczeń budynku. Następnie wymiennik rekuperatora odzyskuje ciepło z zużytego powietrza oraz przekazuje je do zimnego, czystego, napływającego z zewnątrz budynku. W konsekwencji takiego procesu do pomieszczeń budynku napływa czyste i ciepłe powietrze.

Rekuperacja – zalety nowoczesnego systemu

Zamontowanie rekuperacji w domu pozwala na osiągnięcie wielu korzyści, wśród których warto wskazać energooszczędność. Rekuperacja umożliwia odzyskanie ciepła, co jest równoznaczne z możliwością zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku. Co więcej, ciepło da się rozprowadzać w różnym stopniu w konkretnych pomieszczeniach. Jest to bardzo ważne, ponieważ kuchnia i łazienka mogą oddać duże ilości ciepła, które zostanie przekazane np. do sypialni i pokoju dziecka. Do zalet rekuperacji należy zaliczyć również pozbycie się wilgoci z pomieszczeń, co sprawi, że na ścianach nie pojawi się pleśń czy grzyb. System wentylacji mechanicznej odpowiada również za odprowadzanie z budynku zużytego powietrza, które zawiera pyłki, roztocza czy kurz. W miejsce brudnego, wprowadzane jest czyste powietrze z zewnątrz. Dzięki temu poprawia się komfort oddychania w pomieszczeniach, co ma szczególne znaczenie dla osób chorujących na schorzenia układu oddechowego, jak np. astma czy alergia.

Zamontowanie rekuperacji w Twoim domu będzie więc równoznaczne z wyeliminowaniem jednego z głównych alergenów. Wątek ten warto rozwinąć, zaznaczając, że system filtruje powietrze, które trafia do domu z zewnątrz. Powietrze to jest zanieczyszczone np. przez spaliny, smog oraz może nieść nieprzyjemne zapachy. Co więcej, zawiera ono drobnoustroje oraz alergeny np. z traw, drzew czy sierści zwierząt. Dzięki rekuperacji do pomieszczeń trafia przefiltrowane, czyste powietrze, które jest wolne od opisanych wyżej elementów. Ważne jest także to, że w domu, w którym działa rekuperacja, nie ma konieczności otwierania okien, by przewietrzyć pomieszczenia. Jest to natomiast równoznaczne z niewpuszczaniem do środka owadów oraz hałasu. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z zamontowaniem rekuperacji? Dzięki niej pranie i podłogi w domu schną szybciej, a zapachy z toalety i kuchni są sprawnej eliminowane. Rekuperację można także podłączyć do systemu inteligentnego domu.

Rekuperacja – wady i zalety. Czy to się opłaca?

Jeśli chodzi o system wentylacji jakim jest rekuperacja, wady nie są znaczące. Jako główny minus rekuperacji podaje się wyższe nakłady inwestycyjne oraz koszty eksploatacji, w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Niemniej jednak systemy te zdecydowanie różnią się działaniem i nie powinny być porównywane w taki sposób. Jeśli zdecydujesz się na montaż rekuperacji, nie będziesz musiał budować kominów wentylacyjnych, co pozwoli Ci na uzyskanie sporych oszczędności. Co więcej, rekuperacja jest energooszczędna. Dzięki niej możliwe jest również dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza oraz zapobieganie powstawaniu grzybów. Próba pozbycia się tych problemów bez tego systemu oznaczałaby dodatkowe koszty. Analogicznie brak systemu wentylacji mechanicznej wymusiłby konieczność zakupienia moskitier na okna lub urządzeń do zwalczania owadów, w tym komarów.

Za kolejną wadę rekuperacji uznaje się hałas, który towarzyszy działającemu urządzeniu. Jest to jednak wada systemu, która nie musi zaistnieć, jeśli rekuperacja zostanie prawidłowo zamontowana. Od prawidłowego montażu zależy również to, czy będzie możliwe dostosowanie poziomu filtrowania powietrza w danych pomieszczeniach. Warto dodać, że również opłaty za prąd zależą od wyboru określonych podsystemów rekuperatora, o których powinni zostać poinformowani klienci. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy zamontować rekuperację oraz jak to zrobić, wybierz https://hothouse.com.pl/oferta/rekuperacja/ której pracownicy zapoznają Cię z korzyściami wynikającymi z użytkowania rekuperacji oraz zadbają o właściwy montaż całego systemu.