Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat sporo się mówi na temat nowoczesnych metod ocieplania domów. W związku z tym, że wciąż słyszy się o wielu nowych rozwiązaniach, to te starsze odchodzą do lamusa. Przede wszystkim popularność zyskuje ocieplanie z użyciem pianki poliuretanowej oraz ocieplanie celulozą. Warto wiedzieć, jakie są zalety wymienionych rozwiązań, ponieważ pozwoli nam to na wyciągnięcie odpowiednich wniosków.
Czym jest izolacja natryskowa? Dlaczego warto ją wybrać?
Izolacje natryskowe to rozwiązania, które polegają na nakładaniu na powierzchnię ścian lub wewnętrznej strony dachu, pianki poliuretanowej. Pianka ta wyróżnia się bardzo wysokim współczynnikiem adhezji. Mówiąc jaśniej, chodzi o jej zdolność do przywierania do najróżniejszych powierzchni. Piankę poliuretanową możemy z powodzeniem nałożyć na powierzchnię pokrytą tworzywami sztucznymi, na tynk czy też na drewno. Przywieranie to jednak nie wszystko. Pianka poliuretanowa, zwana również bardzo często pianką PUR to materiał, który doskonale zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu. Wiele firm zajmujących się nakładaniem takowej pianki stosuje obecnie piankę otwartokomórkową. Materiał ten pozwala na swobodne przepuszczanie pary wodnej, co bez wątpienia daje ogromne korzyści. Para wodna w przypadku domów jest poważnym zagrożeniem. Jeśli między ścianą a warstwą termoizolacyjną dojdzie do powstawania mostków termicznych i utworzy się punkt rosy, to wówczas jest już krótka droga do powstawania środowiska idealnego dla pleśni czy grzybów. Inwestując w ocieplanie pianką poliuretanową, nie będziemy mieć tego problemu.
Jak przebiega proces ocieplania?
Mnóstwo osób zaczyna interesować się kwestią, jaką jest ocieplanie pianką. Rzeszów jest natomiast przykładem miasta, w którym łatwo znajdziemy specjalistów od takich zadań. Taką firmą jest między innymi firma DSH IZOLACJE https://dshizolacje.pl/. Warto zwrócić uwagę na tę firmę, gdy będziemy na etapie poszukiwania dobrych profesjonalistów, którzy zajmują się na co dzień przeprowadzeniem ocieplania pianką poliuretanową. Proces zawsze rozpoczyna się od przygotowania miejsca pracy. W niektórych przypadkach absolutnie konieczne jest przeprowadzenie prac pozwalających na zabezpieczenie niektórych przedmiotów i elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Gdy te miejsca zostaną przygotowane, to przystępuje się do nakładania pianki. Materiał ten doskonale pokrywa wszelkie miejsca znajdujące się na ścianie czy na wewnętrznej stronie dachu. Po uwolnieniu z pistoletu, którym dysponuje operator nakładający piankę, materiał ten zaczyna bardzo szybko zwiększać swoją objętość. W związku z tym w ciągu krótkiej chwili dochodzić może do wypełniania wszystkich zakamarków. Efekt jest taki, że powstaje spójna i bardzo skuteczna warstwa chroniąca pomieszczenie przed wyziębieniem.
Dlaczego pianka jest lepsza od styropianu?
Styropian to materiał, który do ocieplania wykorzystuje się od kilkudziesięciu lat. Jednak obecnie musi on ustępować miejsca innym tworzywom, które wydają się od styropianu znacznie lepsze. Przede wszystkim takim materiałem jest omawiana tutaj pianka poliuretanowa. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Jednym z powodów może być to, że pianka PUR jest w stanie ocieplać powierzchnię ściany o wiele efektywniej od styropianu przy jednoczesnym zajmowaniu o wiele mniejszej powierzchni. Warstwa termoizolacyjna wykonana z pianki poliuretanowej o grubości 5 centymetrów jest tak samo skuteczna jak warstwa styropianu, która w tym wypadku jest dwukrotnie grubsza. Wniosek jest prosty – izolacja pianką pozwala na „odchudzanie” naszych ścian i tym samym powstanie oszczędności miejsca. Dodatkową, wielką zaletą pianki poliuretanowej jest fakt, że można nią ocieplić miejsca trudnodostępne. W przypadku styropianu albo jest to niemożliwe, albo też wymaga niebywałych umiejętności i sprytu. Na praktycznie każdej płaszczyźnie pianka poliuretanowa wygrywa ze styropianem. Z tego właśnie powodu warto zainteresować się tym ciekawym materiałem, który już wkrótce może ocieplać także Twój dom!