Częste usterki w ekspresach do kawy

Częste usterki w ekspresach do kawy

Ekspres do kawy to jedno z tych urządzeń, bez którego nie wyobrażamy sobie codzienności. Kawa, którą możemy sporządzić według swoich upodobań, to dla wielu z nas nieodłączny element rutyny. Dlatego większość użytkowników ekspresów systematycznie dba o jego czystość, co wpływa na długą żywotność naszej kawiarki. Niestety ekspresy do kawy ulegają czasem awarii, stąd warto poznać kilka najpopularniejszych usterek, aby być przygotowanym na tę ewentualność.

Usterki związane z funkcjonowaniem ekspresu do kawy

Jedną z częstszych usterek w pracy ekspresu jest przygotowywanie kawy, której smak, temperatura czy aromat odbiegają od normy. Wśród nich można wyróżnić następujące problemy:

  • kawa nie jest gorąca: jeśli temperatura naszej porannej kawy każdego dnia jest inna, warto zajrzeć do środka urządzenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zakamienienie podzespołów wewnątrz ekspresu takich jak: grzałki, przewody oraz sam zaparzacz. Należy upewnić się, że została przeprowadzona funkcja odkamieniania. Jeśli mimo to problem nie znika, przyczyną może być awaria grzałki przepływowej. Gdy kawa jest z kolei zimna, awarii mógł ulec termostat lub bojler podgrzewający wodę. Wszystkie te elementy podlegają wymianie.
  • urządzenie nie pobiera mleka: jeśli przy przygotowaniu mlecznej kawy ekspres nie pobiera mleka z podajnika, przyczyn może być kilka. Najpierw należy upewnić się, że spieniacz do mleka nie został zatkany pozostałościami z poprzednich napojów. Osad mleczny długo nie czyszczony potrafi skutecznie zapchać układ do mleka. Dlatego ważne jest, aby przy częstym korzystaniu z funkcji spieniania stosować środek do czyszczenia układu mlecznego w ekspresach. Zatkana dysza pary również uniemożliwia swobodny przepływ mleka, dlatego należy ją okresowo przetykać specjalnym drucikiem do tego celu.
  • kawy jest za mało: jeśli w Twojej filiżance ilość kawy jest mniejsza niż zazwyczaj, może być za to odpowiedzialny zapchany bądź uszkodzony zaparzacz do kawy. Jeśli zalega w nim kamień z wody, może wpływać to na zbyt małą ilość nalewanej kawy, zdarza się, że ulega on także mechanicznym uszkodzeniom. Inną przyczyną może być wyciek wody w ekspresie, dlatego przed zgłoszeniem awarii do serwisu należy nie tylko odkamienić ekspres, ale także upewnić się, że wszystkie jego elementy są dokręcone i szczelne.
  • zbyt głośna praca ekspresu: jeśli Twoje urządzenie zaczęło nagle głośniej mielić ziarna bądź wydawać dodatkowe dźwięki przy włączaniu i wyłączaniu, należy najpierw porządnie wyczyścić i odka mienić ekspres za pomocą odkamieniacza. Jeśli to nie pomoże, problemem może być pompa ciśnieniowa lub sam młynek do ziaren. Oba te elementy można wymienić na nowe.
  • ekspres długo się włącza: jeśli uruchamianie urządzenia trwa dłużej niż zwykle, podstawowe kroki, jakie należy podjąć, to oczyszczenie ekspresu, zwłaszcza sitka, które może opóźniać start. Czasem może się zdarzyć także, że do zaworka zwrotnego przedostały się mechaniczne zanieczyszczenia (zdarza się, że wśród ziaren trafiają się też twarde cząstki) bądź osadził się w nim kamień. Jeśli wyczyszczenie wszystkich podzespołów nie pomaga, może być konieczna wymiana wadliwej części.

Naprawa ekspresów do kawy

Wiele z nowoczesnych ekspresów ciśnieniowych do kawy posiada funkcję diagnostyki, która pozwala na szybkie zidentyfikowanie przez użytkownika przyczyny problemu. W ich przypadku na panelu wyświetlania pojawiają się komunikaty, które mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu ekspresu. Najczęściej są to numery błędów, które odnoszą się do instrukcji producenta i wskazują na problem z konkretnym podzespołem lub funkcją parzenia kawy.
Jeśli nie jesteś w stanie rozwiązać usterek, z jakimi masz do czynienia w przypadku Twojego ekspresu, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Oferujemy profesjonalne serwisowanie ekspresów ciśnieniowych do kawy, dlatego jesteśmy w stanie rozwiązać także poważniejsze awarie całości podzespołów. Działamy na terenie całej Polski, a uszkodzony sprzęt można wysłać do nas przesyłką do jednego z naszych serwisów. Nasz serwis, naprawa ekspresów do kawy Kraków lub Wrocław działa nieprzerwanie od wielu lat.