Zalety kupna mieszkań z rynku pierwotnego

Zalety kupna mieszkań z rynku pierwotnego

Rynek pierwotny – czy jest lepszą opcją kupna mieszkania?

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Każdy z nas chce, żeby było ono odzwierciedleniem tego, o czym marzymy i spełniało wszystkie wymagania. Zakup mieszkania wiąże się jednak z ogromem przygotowań, podczas których decydujemy się na lokalizację, pewien standard, metraż i fundusz, jaki możemy na te cele przeznaczyć. Te i wiele innych decyzji składają się na zawężenie obszaru poszukiwań i wybór mieszkania. Na początku warto jednak zastanowić się, z jakiego rynku poszukujemy naszego przyszłego lokum. Może to być rynek pierwotny lub wtórny. Poniższe treści przybliżą pierwszą z opcji.

Rynek pierwotny, czyli o co właściwie chodzi?

Rynek pierwotny to nic innego jak nieruchomości nowe, dopiero budowane przez deweloperów i nigdy wcześniej nieużywane. Zazwyczaj na rynku pierwotnym nie płaci się podatku od nieruchomości, ponieważ podatek VAT wynikający z inwestycji opłacany jest już przez podmiot finansujący. Może się jednak zdarzyć, że i w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego trzeba będzie uiścić odpowiedni procent od wartości rynkowej.

Rynek pierwotny – jakie są jego zalety?

  • Wysoki standard budynku – idzie za tym wykorzystywanie lepszych materiałów i bardziej zaawansowanej technologii przy budowaniu. Przekładają się na to liczne udogodnienia, które znacznie wpływają na poziom życia ludzi, np. własne miejsce parkingowe w garażu podziemnym. Wysoki standard budynku wpływa również na ogólne rozplanowanie funkcjonalności mieszkań i zwiększa akustykę. Sam budynek z rynku pierwotnego odznacza się wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, co ma przełożenie na estetykę wykończenia przestrzeni, a także pewną jakość, np. bezawaryjne windy.
  • Możliwość całkowitego zaprojektowania mieszkania według swoich upodobań – przyszły domownik ma wpływ na wszystko od początku do końca, nie ma żadnych niespodzianek. Mieszkanie w stanie surowym to czysta karta. Możemy je urządzić w stu procentach według własnego gustu. Nie trzeba pozbywać się dawnych materiałów, tracić czasu na usunięcie pozostałości. Stan surowy sprawia, że mamy wolną rękę w wykończeniu jeszcze „gołego” mieszkania. Ponadto, mieszkanie z rynku pierwotnego kupione jeszcze w trakcie jego realizacji, można modyfikować przez zgłoszenie zmian aranżacyjnych do dewelopera. Sprawia to, że takie mieszkanie może być naprawdę w pełni nasze i odzwierciedlać dokładnie to, co chcemy.
  • Mniejsze opłaty i koszty użytkowania – wpływ na to ma lepszy stan budynku i jego „nowość”. Mieszkanie z rynku pierwotnego przez lepsze materiały wykorzystywane w budowie zużywa mniej prądu i zdecydowanie lepiej trzyma ciepło. Cały budynek nie wymaga również remontów. To wszystko wpływa na zdecydowanie niższe koszty utrzymania lokum.
  • Gwarancja i rękojmia – przysługuje na okres pięciu lat od zawarcia transakcji. Jest to przydatne zabezpieczenie, którego na rynku wtórnym jesteśmy pozbawieni.
  • Większe bezpieczeństwo – w mieszkaniu z rynku pierwotnego po prostu czujemy się pewniej. Nowoczesne budownictwo zwykle jest monitorowane i ogrodzone. Nie można tak po prostu wejść do budynku. Wszystko jest kontrolowane, czuwa ochrona.
  • Wysoka wartość rynkowa mieszkania – wkład w przyszłość. Mieszkanie z rynku pierwotnego to długofalowa inwestycja. Nie traci ono tak na wartości jak mieszkanie z rynku wtórnego. W razie przeprowadzki szanse na szybką sprzedaż są duże. Często wartość takiego mieszkania na rynku wtórnym może się zwiększać wraz z upływem czasu.
  • Ulga podatkowa – już wcześniej wspominana. Przy tak dużych kwotach dotyczących zakupu mieszkania to zwolnienie z opłaty 2% wartości może stać się naprawdę dużą oszczędnością.
  • Dodatki cieszące oko – mogą to być na przykład ogrody na dachu, patio, różne ozdoby, które nie są w naszym mieszkaniu, ale wpływają na lepszą prezentację całego budynku.

Rozwiązanie inne niż mieszkania z rynku pierwotnego

Nie każdego stać na mieszkanie z rynku pierwotnego. Nie każdy też chce przeznaczać na przyszłe domostwo tak wysokiej kwoty. Dobry wybór stanowi wtedy znalezienie agencji nieruchomości proponującej atrakcyjne mieszkania na sprzedaż rynek pierwotny. Odpowiednio wyremontowane i zadbane, również będzie cieszyć nasze oko.

Gdzie szukać

Z ofertą mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego można zapoznać się m.in. na stronie PolskieNieruchomosci.net. Znajdziemy tam różnorodne ogłoszenia o sprzedaży mieszkań zlokalizowanych we Wrocławiu. Dzięki możliwości wybrania filtrów uwzględniających nasze żądania, umieszczonych w dużej ilości na witrynie, szybko dostosujemy wyniki do indywidualnych preferencji i oczekiwań.