Czy instalacja gazowa w domu jest bezpieczna?

Czy instalacja gazowa w domu jest bezpieczna?

Wiele osób posiada w swoim domu lub mieszkaniu instalację gazową. Często podłączona jest ona do kuchenki gazowej, a także piecyka, który podgrzewa wodę i zapewnia stały dostęp do ciepłej. Coraz częściej wykorzystuje się jednak bardziej nowoczesne systemy – płyty indukcyjne czy wodę pochodzącą z miejskich dostaw. Czy instalacja gazowa w domu jest bezpieczna oraz jak to sprawdzić?

Instalacje gazowe w domu – Wrocław

Instalacje gazowe powszechne są w starym budownictwie. Jeszcze 20 czy 30 lat temu był to najpowszechniejszy sposób na dostarczenie ciepła do domów oraz mieszkań. Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie gazu jest kuchenka gazowa, która pozwala na przygotowanie posiłków. Gotowanie na gazie jest szybkie i często wygodne ze względu na korzystne ceny gazu. Minusem może być jednak fakt, że piekarnie wykorzystujące gaz mogą nie być takie dokładne, jak te elektryczne. Innym popularnym sposobem, na wykorzystanie instalacji gazowej w domu jest używanie podgrzewaczy wody tj. junkersów. Piecyk z wykorzystaniem gazu doprowadza ciepłą wodę do kranu. W tym przypadku nie korzystamy jednak z ciepłej wody pochodzącej z sieci. Coraz częściej odchodzi się jednak od instalacji gazowych ze względu na pojawienie się nowych technologii. Czy korzystanie z gazu jest bezpieczne i w jaki sposób zatroszczyć się o sprawność instalacji?

Wielokrotnie słyszymy o tragediach związanych z wybuchem gazu w mieszkaniach lub domkach jednorodzinnych. Tego typu wydarzenia skłaniają do rozważenia kwestii, czy instalacja gazowa w domu (Wrocław) jest bezpieczna? W tym miejscu należy jasno powiedzieć, że tak, o ile będzie w odpowiedni sposób konserwowana i w pełni sprawna. Tragedie związane z wybuchem gazu często wynikają z nieszczelności instalacji, starych przewodów, rozniecenia ognia czy wydzielania się szkodliwego czadu. Co zrobić, aby zapobiec takim sytuacjom i być pewnym, że instalacja w naszym domu lub mieszkaniu działa w pełni poprawnie? Przede wszystkim najważniejsze są regularne kontrole! Warto każdego roku sprawdzić, czy cała instalacja jest sprawna, odpowiednio szczelna i nie ulatniają się żadne szkodliwe substancje. Warto taką kontrolę zlecić profesjonalnym osobom, które będą w stanie powiedzieć nam, czy wszystko jest poprawne i ewentualnie jakie elementy trzeba wymienić. To bardzo korzystne rozwiązanie, które może ustrzec nas przed nieszczęściem. Dobrym pomysłem jest również wyposażenie się w specjalne czujniki czadu – w momencie wydzielania się tej substancji, np. z kuchenki gazowej, zostaniemy poinformowani z wykorzystaniem alarmu. Ta metoda pozwoli nam zaalarmować służby ratunkowe lub pogotowie gazowe.

Instalacje gazowe w domu Wrocław – czy warto?

Instalacje gazowe wykorzystywane są obecnie coraz rzadziej. Projektanci domów, mieszkań czy budynków użyteczności publicznej stawiają na prąd oraz inne mniej awaryjne systemy. Czy oznacza to, że gaz nie jest bezpieczny? Nie, należy jednak stale kontrolować jakość naszych urządzeń, aby mieć pewność, że są w pełni sprawne.