Czy taniec towarzyski to sport?

Czy taniec towarzyski to sport?

Taniec jest kochany przez miliony, a przez to tak wiele osób postanawia bardziej profesjonalnie zająć się edukacją w tym zakresie. W różnych zakątkach świata rozwijały się zróżnicowane style, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w pewnym stopniu je łączyć. Tak powstał właśnie tzw. taniec towarzyski, który cechuje się sporą dowolnością. Nadal jednak wiele osób zastanawia się, czy wspomniany taniec towarzyski to hobby, sztuka, czy może sport?

Taniec towarzyski bywa wyjątkowo skomplikowany, zwłaszcza przez konieczność znajomości licznych technik tanecznych. Ich nauka wymaga masę pracy, a także ćwiczeń. Wiele osób uważa jednak taniec za sztukę, przez co automatycznie neguje to, że może być także sportem. Już na wstępie chcemy zaznaczyć, że nie powinno się rozłączać tych dwóch cech, ponieważ taniec towarzyski jest zarówno sztuką, jak i sportem. Dlaczego sztuką? Wymaga przecież tworzenia estetycznych i jednocześnie widowiskowych choreografii, które nieraz mają rozbawić, zasmucić czy zaprezentować zmysłowość. Sportem jest natomiast przez to, że wymaga wytrzymałości, wysokiego poziomu koordynacji ruchowej, wysiłku oraz dopracowanej techniki. Obok tańca towarzyskiego, do sportu zalicza się inne bardziej aktywne tańce, takie jak np. swing, salsa czy hip-hop.

Taniec towarzyski Poznań – nie taki prosty

Warto wspomnieć o turniejach, ponieważ te są szczególnie wymagające dla tancerzy. Zazwyczaj takie wydarzenie wymaga od uczestników przygotowania 5 tańców po około 1,5 minuty. Wyróżnia się w tym przypadku turnieje standardowe oraz latynoamerykańskie. W przypadku standardowych tancerze tańczą walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot i quickstep. Latynoamerykańcy natomiast mają za zadanie odtańczyć sambę, cha-chę, rumbę, pasodoble i jive. Przygotowania do turniejów zawsze są bardzo męczące i wymagające, ponieważ nie tylko trzeba świetnie znać technikę we wspomnianych tańcach, ale też stworzyć przyciągającą uwagę i dopasowaną do stylu tańca choreografię. Taniec turniejowy można porównać do biegu w interwałach po 1,5 sprintu i 20 s przerwy, tylko dodatkowo trzeba dobrze się prezentować, a nieraz wymagane są też wytworne, niezbyt wygodne kreacje.

Taniec towarzyski to nie tylko wyżej wymienione style, ponieważ nieraz mieszają się ze sobą takie techniki, jak reggaeton, one-step, bachata, conga, boogie, polka, mambo, salsa, twist czy swing. Można powiedzieć, że największą zaletą tańca towarzyskiego jest dowolność. Chodzi w nim przede wszystkim o dobrą zabawę, dlatego nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na kursy.

Warto wybierać szkoły tańca, które zatrudniają doświadczonych tancerzy trenerów, zaznajomionych z różnymi stylami tańca. Dzięki temu można mieć pewność, że ucząc się tańca towarzyskiego pozna się wiele technik, które mogą się przydać zarówno na tematycznych imprezach dotyczących jednego tańca (np. tak zwanych salsotekach), jak i na imprezach, na weselu etc.