Czy usuwanie tatuażu boli?

Czy usuwanie tatuażu boli?

Tatuaże stają się coraz bardziej popularne co sprawia, że wiele osób postanawia sobie je zrobić. Niekiedy taka decyzja jest pochopna lub tatuażysta nie był do końca kompetentny. Dlatego niektórzy poddają się zabiegowi usuwania tatuażu. Jest szansa na całkowite usunięcie, jednak należy zastanowić się, jaką metodę wybrać i czy próg bólu będzie dla Ciebie znośny. Dowiedz się, jak wygląda ten zabieg, czy boli oraz ile trwa.

 

Jakie są metody usuwania tatuażu?

Tatuaż można usunąć na wiele różnych sposobów, a to wszystko dzięki szybko rozwijającej się technologii i medycynie estetycznej. Metody używane współcześnie są, jak najbardziej bezpieczne dla osób, które zdecydują się na ten zabieg. Oczywiście ważne jest również, aby wybrać odpowiedniego specjalistę, który posługuje się najwyższej jakości sprzętem oraz posiada wiedzę na temat usuwania tatuażu.

Metody, jakimi odbywa się usuwanie tatuażu:

  • chirurgicznie – taka metoda najlepiej sprawdza się w przypadku usuwania niewielkich tatuaży. Wykonuje się ją w bardzo szybki sposób i usuwa wręcz całościowo. Wadą są niestety blizny, które pozostają po ingerencji na skórze;
  • laserowo – ta metoda z kolei jest bardzo popularna i można powiedzieć, że najczęściej stosowana. Skóra jest naświetlana wiązką laserową. Taki zabieg oczywiście trwa zdecydowanie dłużej niż zabieg chirurgiczny, natomiast jest mniej inwazyjny;
  • metodą IPL – wykorzystanie światła IPL, które naświetla skórę i niszczy barwnik. Metoda ta pozostawia po sobie przebarwienia oraz blizny, a także trwa kilka sesji,
  • złuszczaniem chemicznym lub mechanicznym – wykorzystuje się tutaj dermabrazje lub peeling chemiczny. Natomiast w przypadku dostania się do głębszych warstw skóry, co często jest konieczne, aby całościowo usunąć tatuaż, może powodować to ryzyko zakażenia, przebarwień oraz blizn;
  • elektrokoagulacją – metoda odbywa się za pomocą użycia prądu i jest skuteczna do usuwania niewielkich tatuaży. Niestety nie każdy może podjąć się tego zabiegu, zwłaszcza osoby z cukrzycą, rozrusznikiem, bądź takie, które mają problemy z krążeniem.

Czy usuwanie tatuażu boli? Przede wszystkim jest to poważna decyzja. Na ten zabieg najczęściej decydują się osoby z tatuażami, których chcą się pozbyć z powodów osobistych (imię byłego partnera/partnerki, wzór przypominający jakieś zdarzenie itp.) lub estetycznych, w których tatuaż nie wygląda dobrze ze względu na nieprawidłowe wykonanie, bądź przez proces starzenia się skóry. Jeżeli ktoś nie chce na stałe usuwać tatuażu tylko go zasłonić na krótki czas, to często stosuje się tzw. kamuflaż. Przykrywa się tatuaż warstwą podkładu, przypominającego kolor skóry, wówczas tatuaże nie są widoczne na ciele. Nieprawidłowe wykonanie i niepodobające się już tatuaże można poddać tzw. cover-up, czyli utworzenie nowego wzoru na starym, co oznacza, że ten nowy całkiem przykryje ten nieudany.

 

Czy usuwanie tatuażu boli i ile trwa zabieg?

W przypadku usuwania tatuaży metodą laserową, która najczęściej jest wybierana, można czuć lekkie pieczenie. Możesz mieć wrażanie przegrzania. Dlatego zaleca się różne metody schładzania jak np. zimne powietrze, żele chłodzące, które często dostępne są w salonach, które zajmują się usuwaniem.

 

Długość zabiegu jest przede wszystkim zależna od wielkości tatuażu. Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę, to jak długo jesteś w stanie poddać się usuwaniu laserowemu. Może to trwać co najmniej dwa zabiegi, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście. Specjalista pozbywa się tatuażu stopniowo, kierując się Twoim dobrem. Duże znaczenie ma także kolor tatuażu, zastosowany barwnik oraz odcień Twojej skóry. Jedna sesja zazwyczaj trwa nie dłużej niż 60 min. Wszystko też zależy od gabinetu i specjalisty. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości oraz pytania, to z pewnością możesz zadać je osobie, która będzie usuwać Twój tatuaż, a na pewno z chęcią odpowie i wytłumaczy Ci, jak cały proces będzie wyglądać. Decyzja o usunięciu tatuażu, którąkolwiek z metod powinna zostać przez Ciebie dokładnie i poważnie przemyślana. Koniecznie skonsultuj się z ekspertem przed poddaniem się zabiegowi.