Jak prać ubranka niemowlęce?

Jak prać ubranka niemowlęce?

Odpowiednie czyszczenie ubranek niemowlęcych może przysporzyć wielu kłopotów. Zwłaszcza jeśli debiutujesz w roli rodzica i dopiero zbierasz doświadczenie w tej materii. Jak prać ubrania, by były naprawdę czyste i przede wszystkim bezpieczne dla najmłodszych? Warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami. Piękne ubranka znajdziesz na stronie: https://bobaskowo.sklep.pl/kategoria-produktu/ubranka-niemowlece.

Pierz w wysokiej temperaturze

Ubranka, zwłaszcza te nowe i przeznaczone dla najmłodszych maluszków, powinno się prać w temperaturze wynoszącej minimum 60 stopni Celsjusza. Dlaczego? Otóż dopiero taka skutecznie redukuje bakterie i grzyby. Piżamki i pościel należy prać w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Małe dzieci nie powinny mieć kontaktu z wieloma patogenami, dlatego tak istotne jest prawidłowe dbanie o czyszczenie ubranek. Im starsze dziecko, tym więcej ustępstw w tym zakresie może się pojawić. Przy okazji należy wspomnieć, że pranie w wysokiej temperaturze jest niezbędne, by pozbyć się uporczywych plam. Małe dzieci często ulewają tym, co zjadły. Zbyt niska temperatura może sobie nie poradzić z powstałymi zabrudzeniami oraz przykrym zapachem.

Uważaj na detergenty, których używasz do prania

Proszek i płyn do płukania, po który sięgniesz, powinny być dostosowane do ph skóry maluszków. Zamiast wybrać pierwsze z brzegu, które znajdziesz na sklepowej półce, lepiej będzie o tym poczytać i zdecydować się na środki dedykowane małym dzieciom. Bardzo często są one odpowiednio oznakowane tak, by było je łatwiej odnaleźć. Zawsze należy zachować czujność i zwracać uwagę czy dany proszek lub płyn nie uczula dziecka. Może się to objawiać zaczerwienieniem na skórze, krostkami, a nawet swędzeniem. Każda taka reakcja powinna być skonsultowana z lekarzem. Zdaniem pediatrów skóra maluszków jest najbardziej wrażliwa przez pierwsze sześć miesięcy ich życia. Dlatego koniecznie zwracaj uwagę na to, czy produkty, których chcesz użyć, posiadają stosowne atesty np. dermatologiczne. Nie zapominaj, że dziecięce ubrana trzeba też dobrze wypłukać. Chodzi o to, by nie zawierały resztek proszku m.in. mleka czy płynu, a były miękkie, pachnące i przede wszystkim czyste.

Nie mieszaj ubranek z innym praniem

Ubranka małych dzieci nie powinny być prane wraz z odzieżą pozostałych domowników. Lepszym rozwiązaniem jest segregowanie brudnych rzeczy. Te należące do maluszków wymagają oddzielnego prania ze względów higienicznych. Należy tego przestrzegać bezwzględnie w przypadku noworodków, które dopiero nabierają odporności. W tym celu najlepiej ustawić w łazience oddzielne kosze na ubrania wymagające czyszczenia.

Czytaj etykiety i działaj!

Przed wypraniem każdego ubranka należy przeczytać uważnie jego metkę i zapoznać się z wytycznymi producenta. Są tam zawarte cenne informacje: w jakiej temperaturze maksymalnie można prać daną rzecz, czy możną ją wirować, prasować, suszyć w specjalnej suszarce do prania, czy w ogóle można ją prać w pralce lub czy może ona farbować podczas prania. Ta ostatnia ewentualność dotyczy głównie nowych rzeczy, które są prane po raz pierwszy. Zanim wrzucisz coś do bębna, sprawdź pod kranem czy po zmoczeniu wodą ubranko nie puszcza koloru. To będzie sygnał do tego, by uważać podczas prania. Niezwykle pomocne są specjalne chusteczki, które wrzuca się do bębna pralki. Zapobiegają one farbowaniu innych ubrań.

Podsumowując, stosowanie się do wyżej wymienionych rad pozwoli odpowiednio czyścić dziecięce ubranka. To z kolei sprawi, że zapewnią one komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo maluszkom. Wielu rodziców przez pierwsze miesiąca życia dziecka odpowiednie czyszczenie ubranek dopełnia jeszcze prasowaniem ich w wysokiej temperaturze. Ta czynność również pozwala pozbyć się bakterii, wirusów, grzybów i innych niebezpiecznych patogenów. Pamiętaj, by nie prasować niedopranych rzeczy, bo wtedy utrwalisz plamy widoczne na tkaninie. Pamiętaj o zasadzie: najpierw wyczyść, później prasuj. Jeśli Twoja rodzina ma się niebawem powiększyć, to zainwestuj w dobrą pralkę. Zwróć uwagę na to, czy posiada ona gotowe programy dedykowane ubrankom najmłodszych.