Czym jest system CCTV i jak działa?

Czym jest system CCTV i jak działa?

W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo domu i firmy jest niezwykle ważne. Dlatego też wiele osób prywatnych oraz przedsiębiorców decyduje się na inwestycję w nowoczesny system monitoringu. Na rynku dostępne są różne rozwiązania pod tym kątem. Stwierdzić jednak można, że coraz większą popularnością cieszy się system CCTV. Często inaczej określany jest jako telewizja przemysłowa lub monitoring wizyjny. Ta opcja w znaczący sposób podnosi poziom bezpieczeństwa w domu bądź zakładzie pracy. Warto zatem wiedzieć, na czym polega jej działanie oraz dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

System CCTV – co to jest?

Jak wspomniano, CCTV to nowoczesny system monitoringu. Składa się z kamer, rejestratorów oraz monitorów. Jego działanie nie jest skomplikowane. Rozmieszczone w budynku bądź na większym terenie kamery rejestrują obraz i przesyłają go do tzw. centrali. Nagranie zostaje zapisane przez rejestratory, a monitory pozwalają na podgląd tego, co się dzieje, na żywo. Co ważne, nowoczesne systemy CCTV korzystają z sieci internetowej. Dzięki temu obraz przesyłany może być również do aplikacji w smartfonie. Daje to możliwość obserwowania tego, co rejestrują kamery z dowolnego miejsca i w czasie rzeczywistym. System CCTV potrafi skutecznie odstraszyć ewentualnego włamywacza, a także zniechęcić do kradzieży lub zniszczenia mienia.

Jakie korzyści daje system CCTV?

Widok kamer bardzo często skutecznie zniechęca włamywacza czy złodzieja. Oznacza to, że montaż takiego systemu to bardzo dobry sposób na to, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Dużą zaletą CCTV jest z pewnością fakt, że pozwala na podgląd obrazu z dowolnego miejsca. Dzięki temu, nawet będąc poza domem, np. na urlopie, w każdym momencie można sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. To samo dotyczy zakładów pracy. Pracownicy ochrony mogą od razu zareagować w przypadku zauważenia na terenie firmy nieuprawnionej osoby. Co więcej, telewizja przemysłowa bardzo skutecznie zniechęca do dokonywania kradzieży przez pracowników zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. Oczywiście zawsze może się zdarzyć, że mimo zamontowanego systemu CCTV dojdzie do włamania. Wówczas nagrany obraz może być bardzo pomocy podczas identyfikacji sprawcy. Może również posłużyć jako dowód w sprawie.

Jaką firmę do montażu systemu CCTV wybrać?

Na rynku działa wiele firm zajmujących się serwisem i montażem CCTV. W Warszawie istnieje ich kilka. Ważne, aby przy wyborze konkretnego wykonawcy wziąć pod uwagę jego doświadczenie. Istotne jest także, aby firma rozpoczęła realizację zlecenia od przygotowania projektu całego systemu. Tylko wówczas można mieć pewność, że dobrana zostanie odpowiednia liczba kamer w celu monitorowania całego terenu.

Nie można także zapomnieć o pracach serwisowych. Serwis CCTV w Warszawie zapewniają tylko dobre przedsiębiorstwa oferujące systemy monitoringu. Właśnie na jedną z takich firm należy postawić. Jeśli serwis i montaż CCTV w Warszawie przeprowadzony zostanie przez sprawdzonego wykonawcę, to można mieć pewność, że telewizja przemysłowa spełni swoje zadanie.