Dezynfekcja przeciw chorobom zakaźnym – czy to dobre rozwiązanie

Dezynfekcja przeciw chorobom zakaźnym – czy to dobre rozwiązanie

Drobnoustroje powodujące choroby zakaźne otaczają nas wszędzie. Na szczęście świadomość społeczeństwa dotycząca niebezpieczeństw, które ze sobą niosą, stała się większa. Jakie jest więc rozwiązanie? Z pomocą przychodzi profesjonalna dezynfekcja.

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to proces, który ma na celu zniszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych, czyli mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia. Należą do nich między innymi grzyby, wirusy czy bakterie bytujące na różnego rodzaju powierzchniach i przedmiotach. Podczas tego procesu niszczone są formy wegetatywne drobnoustrojów, co oznacza, że nie zawsze usunięte zostaną także ich przetrwalniki. Po wyeliminowaniu jednych oraz drugich form materiał staje się sterylny (inaczej jałowy). Sama dezynfekcja również jest niezwykle skuteczna.

Jakie są rodzaje dezynfekcji?

W zależności od powierzchni i przedmiotów stosuje się różne metody dezynfekcji. Wśród nich wymienia się:

  • metody fizyczne – należy do nich stosowanie pary wodnej lub promieniowania UV. W zależności od dezynfekowanej powierzchni używa się pary wodnej pod zmniejszonym bądź normalnym ciśnieniem i przy temperaturze od 100 do 105 stopni Celsjusza. Natomiast promieniowanie dezynfekuje całe pomieszczenia oraz powietrze przy pomocy promieni UV;
  • metody chemiczne – w tym przypadku stosuje się środki chemiczne. Do najczęściej używanych należą alkohole, aldehydy, czwartorzędowe sole amonowe, związki metali ciężkich, kwasy i zasady;
  • metody termiczne – jest to dezynfekcja z użyciem wysokiej temperatury np. wody. Większość drobnoustrojów ginie w temperaturze 70 stopni Celsjusza;
  • metody termiczno-chemiczne – polegają na połączeniu środków chemicznych z jednoczesnym zastosowaniem wysokich temperatur. Jest to działanie dwukierunkowe.

Które przedmioty i powierzchnie wymagają dezynfekcji?

Wiedząc, na czym polega dezynfekcja, trzeba też wiedzieć, co jej podlega. W warunkach domowych są to najczęściej używane przez nas przedmioty. Należą do nich między innymi narzędzia kuchenne, z których korzystamy na co dzień, a także powierzchnie tj. zlew i jego okolice. W tych miejscach znajduje się więcej drobnoustrojów niż w toalecie. Oczywiście łazienka jest miejscem, które również trzeba dezynfekować. Sedes, kabina prysznicowa, kubki na pastę do zębów… Wszystkie te przedmioty powinny być regularnie poddawane tego typu działaniom.

Jeżeli wśród domowników jest osoba chora, warto dezynfekować powierzchnie i przedmioty, z których korzystała, gdyż taki proces może przyczynić się do zatrzymania rozprzestrzeniania się choroby wśród innych osób. Należy być jednak konsekwentnym, tzn. dezynfekować używane przedmioty po każdym użyciu przez chorego.

Dezynfekcja przeciw chorobom zakaźnym

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, znajdujące szczególne zastosowanie w placówkach medycznych. Pozwala uniknąć rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród personelu i pozostałych pacjentów. Firma ActivTek Medica dostępna pod adresem internetowym https://activtekmedica.pl/ oferuje szeroką gamę usług dezynfekcji, mających na celu podniesienie bezpieczeństwa sanitarnego i epidemiologicznego.

Dzięki profesjonalnym działaniom opartym na technologii aktywnej dezynfekcji ActivePure®RCI istnieje możliwość ograniczenia rozprzestrzeniania się tzw. zakażeń szpitalnych, za czym idzie podniesiony poziom jakości świadczonych usług przez placówkę oraz komfort pacjentów czy pracowników.

Czy jest to dobre rozwiązanie? Owszem. W realiach pandemicznych, potrzeba bezpieczeństwa sanitarnego stała się nieoceniona. Dzięki takim działaniom zapobiegawczym istnieje możliwość uniknięcia dalszego rozrostu zakażeń. Nie od dziś wiadomo, że lepsza jest profilaktyka niż leczenie. Ponadto ActivTek Medica oferuje usługi dezynfekcji wykonywane w obecności ludzi. Wątpliwości związane z bezpieczeństwem takich działań powinny więc zostać rozwiane.

Podsumowanie

Dezynfekcja przeciwko chorobom zakaźnym to rozwiązanie w pełni bezpieczne, pomagające zapobiegać rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Jest to standard wśród placówek chcących świadczyć najwyższej jakości usługi. Warto aktualizować wiedzę na temat bezpieczeństwa sanitarnego, aby móc je wdrażać także w warunkach domowych.