Folie grzewcze Red Snake – jak działają?

Folie grzewcze Red Snake – jak działają?

Folie grzewcze Red Snake – alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych

 

Wreszcie nadszedł ten czas i podjąłeś decyzję o budowie własnego domu. Twój wymarzony dom jest z pewnością nowoczesny, wyposażony w systemy ułatwiające codzienne funkcjonowanie i przede wszystkim, w rozwiązania pozwalające zmniejszyć comiesięczne koszty eksploatacji. Jeśli sen z powiek spędza Ci rozmyślanie nad wyborem formy ogrzewania, to z pomocą przychodzą folie grzewcze Red Snake.

System grzewczy Red Snake – charakterystyka

 

Jest to forma ogrzewania płaszczyznowego, opartego o zastosowanie folii grzewczych Red Snake. System składa się z cienkiej tkaniny (grubość 0,45 mm), złożonej z mieszaniny włókien węglowych z pastą karbonu. Włókno węglowe rozgrzewa się wskutek przepływu prądu między elektrodami, zapewniając efektywne i równomierne ogrzewanie. Po uruchomieniu, folie nagrzewają się do wybranej przez nas temperatury w ciągu kilku – kilkunastu minut. Całość jest zasilana z sieci domowej, do której podłączony jest obwód elektryczny folii grzewczej. Ogrzewanie sterowane jest poprzez zainstalowany regulator temperatury i czujniki, zapewniając optymalną temperaturę w pomieszczeniu i czas ogrzewania. Folia grzewcza przekształca energię elektryczną prawie w całości w ciepło, zatem ma większą efektywność niż ogrzewanie akumulacyjne. Taki system może stanowić więc jedyne źródło ogrzewania w Twoim domu. Teraz już możesz zapomnieć o tradycyjnych grzejnikach, a w miejscu, w którym zaplanowałeś kotłownię, można urządzić, np. wymarzoną siłownię.

Jak i gdzie zamontować folie grzewcze?

 

Do wyboru masz kilka sposobów montażu folii grzewczych Red Snake, dzięki czemu możesz wybrać ten, który w 100% będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami i projektem domu. Folię możesz zamontować w suficie, ścianach lub pod podłogą.

Montaż pod podłogą jest rozwiązaniem uniwersalnym, sprawdzającym się zarówno w przypadku glazury, jak i paneli. W przypadku montażu pod glazurą, folia jest montowana pod wylewką betonową (5-6 cm), dzięki czemu nie ma problemu z przyklejeniem płytek do podłoża. W przypadku montażu pod panelami bądź laminatami, folia grzewcza jest rozwijana na podkład w postaci ekranowej pianki Red Snake, a następnie przykrywana folią budowlaną.

Montaż pod sufitem jest jeszcze dość rzadko stosowanym rozwiązaniem. Dzięki niemu nie tylko zyskasz równomierne ogrzewanie w całym domu (przepływu ciepła nie ogranicza w żaden sposób np. umeblowanie domu), ale także ogrzejesz go znacznie szybciej. Dodatkowo, nie będzie dla Ciebie problemem sytuacja, w której zapragniesz zmienić aranżację domu (np. usunąć ściany). Sposób montażu nie jest skomplikowany. Folię grzewczą wraz z 2cm ekranowaną wełną mineralną montuje się między profilami. Całość zostaje przykryta folią paroizolacyjną, a następnie płytami kartonowo gipsowymi.

Montaż ogrzewania w ścianach jest również dobrą metodą podniesienia efektywności ogrzewania i tym samym ograniczenia kosztów eksploatacyjnych. Tu także łatwiej o równomierne rozprowadzenie ciepła, natomiast przewagą montażu foli grzewczych w ścianach jest brak oporu cieplnego, jaki występuje w przypadku ogrzewania podłogowego (płytki, panele, betonowa wylewka). Folie grzewcze Red Snake mogą być montowane zarówno na ścianach nośnych, jak i działowych, bez względu na użyty do ich budowy materiał.

Folie grzewcze – podsumowanie

 

Montaż folii grzewczych niesie ze sobą same korzyści. Jeśli dalej nie jesteś przekonany do takiej formy ogrzewania, poniżej wymieniamy tylko kilka z nich:

  • zmniejszenie kosztów eksploatacji – równomiernie i szybkie rozprowadzenie ciepła, łatwiejsza regulacja temperatury,
  • dodatkowa oszczędność pieniędzy i miejsca w domu – do montażu systemu folii grzewczych nie potrzeba grzejników, kotłów, paliwa grzewczego itp.,
  • kwestie zdrowotne – folie grzewcze nie generują dodatkowej cyrkulacji powietrza, dzięki czemu nie ma obawy o rozprzestrzenianie się kurzu i roztoczy – idealne rozwiązanie dla alergików. W pomieszczeniu łatwiej też utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, co z kolei zapobiega ewentualnemu zagrzybieniu w domu,
  • uniwersalność montażu – folie mogą być montowane w podłodze, ścianach, suficie, bez względu na użyty przy budowie domu materiał. Folię grzewczą można montować zarówno na początku budowy, jak i w trakcie remontu. Można nią pokryć cały dom, ale można też ograniczyć się tylko do jednego pomieszczenia.