W naszym kraju większość produkowanego prądu pochodzi z elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Jest to bardzo zły trend, ponieważ elektrownie węglowe emitują do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych. Ma to wyjątkowo negatywny wpływ na całe środowisko naturalne i prowadzi do znacznego ocieplenia klimatu. Już od kilku lat Unia Europejska oraz rządy państw członkowskich zachęcają do przejścia na produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Możemy do nich zaliczyć farmy wiatrowe, elektrownie wodne oraz elektrownie słoneczne. To właśnie te trzecie zostały w naszym kraju chętnie przyjęte przez osoby prywatne i są coraz częściej montowane w domach jednorodzinnych. Czy panele fotowoltaiczne dla domu rodzinnego są dobrym i efektywnym rozwiązaniem?
Warunki do fotowoltaiki w Polsce
Bardzo często przeciwnicy paneli fotowoltaicznych błędnie twierdzą, że elektrownie słoneczne w Polsce nie będą działały w sposób prawidłowy. Jako powód podają zmienną pogodę i małą ilość dni ze słońcem. Znajdują się jednak w błędzie, ponieważ w naszym kraju mamy bardzo dobre warunki do produkcji energii elektrycznej ze słońca. Wystarczy spojrzeć na średnie nasłonecznienie naszego kraju, które wynosi około 1700-1800 godzin rocznie. Daje to blisko 150 dni słonecznych w roku, co jest bardzo dobrym wynikiem. Wartym podkreślenia jest również fakt, że panele wystawione na działanie zbyt wysokich temperatur, na przykład w klimacie południowym, mogą nie działać poprawnie. Jest to związane z przegrzaniem się zwojów i obniżeniem przez to efektywności instalacji.
Panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego
Myśląc o elektrowniach słonecznych, przychodzą nam zazwyczaj do głowy ogromne połacie pól, pokrytych instalacjami fotowoltaicznymi. Z takimi rozwiązaniami również mamy do czynienia, ale zdecydowanie rzadziej niż w przypadku elektrowni domowych. Domowa elektrownia słoneczna to nic innego, jak prywatna instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym.
W dzisiejszych czasach rachunki za energię elektryczną z każdym rokiem stają się coraz większe. Panele fotowoltaiczne w domu pomogą nam uzyskać niezależność energetyczną i tym samym do zera zminimalizować opłaty za prąd. Oczywiście w przypadku miesięcy letnich, fotowoltaika pracuje z największą efektywnością, ponieważ nasłonecznienie jest wówczas bardzo dobre. W przypadku miesięcy zimowych jej możliwości spadają i produkcja prądu jest na poziomie ok. 40-50 % tego, co otrzymujemy latem. Rozliczenie roczne pozwala jednak na wyrównanie okresu letniego z zimowym. W związku z tym wyciągając średnicą produkcję miesięczną, daje to bardzo dobry wynik i brak konieczności zapłaty rachunków za energię elektryczną przez cały rok. Dużym plusem fotowoltaiki w domu jednorodzinnym jest również możliwość sprzedaży nadwyżki wyprodukowanego prądu. Każda instalacja musi być bowiem podłączona do sieci. Prąd z nadwyżki bardzo chętnie zakupi od nas operator energetyki działający w okolicy.
Ile kosztują panele słoneczne
Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego do dość duży wydatek. Zakłada się jednak, że zwrot z inwestycji powinien nastąpić po upływie ok. 10 lat od rozpoczęcia produkcji energii ze słońca. Należy podkreślić jednak, że w naszym kraju jest obecnie dużo programów, które oferują dotacje, dopłaty i atrakcyjne pożyczki na bardzo niski procent. Możemy do nich zaliczyć na przykład program Mój Prąd realizowany przez rząd polski. Dotacje są oczywiście efektem dążenia Unii Europejskiej do produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii. W przypadku domów prywatnych możemy liczyć na dopłaty rzędu 5000 zł. Jest to duża pomoc, która pozwoli w realizacji inwestycji i sprawi, że zwróci się ona zdecydowanie szybciej.
Jak wybrać dostawcę fotowoltaiki?
Powinniśmy szukać firm, które posiadają bardzo duże doświadczenie i działają w naszym regionie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ panele fotowoltaiczne do prawidłowego działania muszą zostać odpowiednio ustawione. Ważny jest również kąt, pod jakim fotowoltaika jest zamontowana. Do firm godnych polecenia możemy zaliczyć firmę Salvis Expert z Krakowa. Jej pracownicy pomogą nam w sporządzeniu dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o dofinansowanie. Jest to istotne, ponieważ bez wymaganej dokumentacji urzędnicy odrzucą nasz wniosek. Dużym plusem tej firmy jest również możliwość finansowania instalacji fotowoltaicznej. Płatność ratami nie będzie bowiem tak obciążająca dla budżetu domowego.