Pachnące olejki do kominków

Pachnące olejki do kominków

Aromaterapia od wieków jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z napięciem ciała i bezsennością. Ogromnym plusem jest to, że olejki zapachowe  są niezwykle tanie, łatwo dostępne, a ich stosowanie nie powoduje szkodliwych skutków. Warto więc kupić sobie specjalny kominek lub nawilżacz powietrza i cieszyć się z odprężającego działania domowej aromaterapii.


Jaki olejek zapachowy wybrać?

Często jest tak, że najlepiej pomaga nam się zrelaksować i wyciszyć ulubiony zapach. Jeśli zaś chcesz spróbować czegoś nowego lub nie potrafisz się zdecydować – przeczytaj krótki opis najpopularniejszych olejków eterycznych.

  • Olejek pomarańczowy ma piękny, słodki zapach, kojarzący się ze świątecznym klimatem. Działa uspokajająco, łagodzi nerwy, oraz pomaga się wyciszyć i zasnąć. 
  • Drugim, słodkim zapachem kojącym nerwy, jest olejek waniliowy. Pomaga zasnąć, ale również łagodzi dolegliwości związane z menopauzą, a także miesiączką. Można więc stwierdzić, że to zapach wprost stworzony dla kobiet!
  • Olejek cynamonowy co prawda kojarzy się z ciepłym, świątecznym klimatem, lecz nie warto korzystać z niego przez cały rok. Ma działanie rozgrzewające, pobudzające i zwiększa libido! Świetnie sprawdzi się przy romantycznych wieczorach we dwoje.
  • Dla osób, które od słodkiego, kojącego zapachu wolą te bardziej owocowe, orzeźwiające  – świetnie sprawdzi się olejek różany lub lawendowy. Lawenda nie rozleniwia, lecz dzień spędzony w pomieszczeniu o takim zapachu sprawia, że wieczorem dużo łatwiej będzie Ci zasnąć. 

Olejki zapachowe mają również inne zdrowotne właściwości. Ten z drzewa herbacianego świetnie sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym, gdy dużo łatwiej o przeziębienia. Orzeźwia, ułatwia oddychanie i łagodzi ból głowy. Podobne działanie ma olejek z mięty pieprzowej i olejek z eukaliptusa. Olejek melisowy ma właściwości, które łagodzą napady kaszlu i stan zapalny oskrzeli. Niektóre olejki zapachowe oddziałują pozytywnie nie tylko na nasz organizm. Olejek tymiankowy i eukaliptusowy, poza działaniem relaksacyjnym, mają też właściwości bakteriobójcze. Najlepiej na własną rękę sprawdzić, który z tych intensywnych zapachów będzie Ci najbardziej odpowiadać. Kobietom w ciąży zaleca się stosowanie aromaterapii ze względu na jej relaksujące właściwości, lecz należy zrezygnować z dodawanie olejków takich jak: bazyliowy, jałowcowy, goździkowy, tymiankowy, lawendowy. Najlepiej aby przyszła mama skonsultowała tę kwestię ze swoim lekarzem prowadzącym.


Olejki do kominków – jak ich używać?


Wyróżniamy kominki do aromaterapii ceramiczne lub szklane. Ceramiczne co prawda są bardziej trwałe i mniej podatne na pęknięcia powstające pod wpływem wysokich temperatur, lecz szklane są tańsze i popularniejsze.
Jeśli już wybrałaś olejki do kominków, czas zastanowić się nad tym, jak poprawnie ich używać. Do miseczki znajdującej się w górnej części kominka należy nalać wody. Nie za dużo, połowa miseczki zdecydowanie wystarczy. Następnie należy wlać kilka kropli wybranego przez siebie olejku. Jeśli stosujesz dany zapach po raz pierwszy – zacznij od trzech do pięciu kropli. Niektóre olejki – tak jak np. lawendowy lub z drzewa herbacianego – mają bardzo intensywny zapach i jeśli naleje się ich za dużo, zamiast koić nerwy, będą jedynie je podrażniać. Ważne jest, by do kominka nie wstawiać świeczki większej niż klasyczny tealight. Świeczka zbyt duża lub posiadająca zbyt długi knot (maksymalnie 0,5 cm) może sprawić, że dno miski z wodą i olejkiem nie będzie się delikatnie podgrzewać, a przypalać. Drugą istotną rzeczą jest to, by kontrolować ilość wody w misce. Jeśli jest jej mało – dolać więcej. Nie należy dopuszczać do tego, by świeca podgrzewała pustą miskę lub jedynie sam olejek, może to spowodować zbyt mocne nagrzanie się miski kominka, a w efekcie jego pęknięcie.