Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Planujesz zainstalować listwy przy podłodze i kompletnie nie wiesz jak się do tego zabrać? Sprawdź poniższy artykuł i zobacz jak zamocować najróżniejsze listwy przypodłogowe wieloma sposobami!

Jak montować listwy przypodłogowe – sposoby

Listwy przypodłogowe zakłada się najczęściej na końcowym etapie wykończenia mieszkania, kiedy ściany są już pomalowane, a panele bądź kafelki położone. Choć dla wielu sam montaż listew może być nie lada wyzwaniem, sugerując się poniższymi sposobami, taką instalację możesz wykonać naprawdę sam, bez pomocy fachowców. Jakie sposoby są zatem pomocne w mocowaniu paneli przypodłogowych?

Montowanie za pomocą kleju

Ten ekspresowy sposób polecany jest osobom, które w pomieszczeniu mają równe ściany i boją się bardziej skomplikowanych rozwiązań. Montowanie listwy na klej przy krzywych ścianach może skutkować odgięciem lub oderwaniem nawet podczas najprostszych czynności sprzątających. Takie rozwiązanie nie wymaga żadnego wiercenia, jednak jest bardzo trwałe i ciężko je zdemontować. Jak tego dokonać?

  1. W górnej części listwy za pomocą pasów lub punktowo nanieś klej montażowy.
  2. Przyklej listwy przypodłogowe do wybranego fragmentu, pamiętając, by umieścić ją bardzo precyzyjnie, bowiem jej oderwanie i ponowne przyklejenie z reguły może być wyjątkowo trudne lub zostawi za sobą nieodwracalne szkody.

W sklepach czasami dostępne są listwy samoprzylepne PCW (w kształcie litery L), które znacznie ułatwiają pracę – zawierają one dwa paski, które przytwierdza się do podłogi i do ściany. Takie panele łączy się specjalnymi łącznikami, a do zakończeń używa się zaślepek.

Montaż paneli za pomocą kołków rozporowych

Ta metoda gwarantuje wysoką wytrzymałość, długotrwały efekt i doskonale się sprawdzi, jeśli masz nierówne ściany (ale nie tylko).

Przed montażem koniecznie jednak należy sprawdzić, w jaki sposób mur jest wykończony. Jeśli jest pokryty cienką warstwą tynku (ok. 1,5 cm), przygotuj kołki nieco dłuższe, by nie wysunęły się ze ścian i były zamocowane daleko za tynkiem. W zależności od warstwy tynku stosuje się kołki o różnych wymiarach (od 5 cm długości do 8 cm długości).

By zapobiec wnikaniu wilgoci i ukryć ewentualne nierówności przygotuj uszczelki silikonowe, które świetnie poradzą sobie z puchnięciem listew – stosuj je właśnie nad lub pod listwami.

Montowanie paneli na klamry

Jak mocować listwy na klamry? To naprawdę nic trudnego! Ten sposób jest jednym z pośrednich sposobów montażu – używa się do niego metalowych lub plastikowych klamer i doskonale sprawdzi się w przypadku równych ścian. Jak poradzić sobie z taką instalacją? Wystarczy, byś przytwierdził klamry do ściany i zaczepił o nie wybraną, przygotowaną wcześniej listwę przypodłogową.

Jak mocować listwy przypodłogowe z MDF-u?

A co w przypadku jeśli interesuje Cię montaż listew z MDF-u? Możesz również zainstalować je samodzielnie, stosując się do paru wskazówek.

  1. Najważniejsze, byś przygotował wcześniej specjalny silikon i klej do listew MDF (czasem stosuje się montaż za pomocą gorącego kleju, ale obowiązuje to głównie w przypadku krzywych ścian).
  2. Po dokładnym przeczytaniu instrukcji kleju (każdy producent zaleca stosowanie innych metod – jest to szczególnie istotne, by zapoznać się z dołączonymi wskazówkami) nałóż go na listwy.
  3. Sprawdź, czy podłoże jest dość nośne i czy wraz z farbą listwa nie odklei się. To, w jaki sposób zareaguje listwa, zależy od dalszych kroków, jakie wykonasz – czy zostawisz, czy wzmocnisz gruntem, a może przytwierdzisz listwy kołkami.
  4. Łączenie listew MDF wykonaj w narożnikach za pomocą ich docięcia pod kątem 45 stopni.

Gdzie dostać odpowiednie listwy przypodłogowe?

Jeśli do wystroju wnętrza przykładasz dużą uwagę, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu www.ilistwy.pl Znajdziesz tam wysokiej jakości listwy MDF najróżniejszych modeli w odcieniach klasycznej bieli, które sprawdzą się idealnie do prac wykończeniowych każdego pomieszczenia. Dodatkowo produkty z ilistwy.pl są wyjątkowo odporne na zarysowania i zabrudzenia dzięki specjalnej powłoce ochronnej. Sklep oprócz listew oferuje narożniki, kleje i środki czyszczące potrzebne do montażu paneli przypodłogowych, więc jeśli zależy Ci na konkretnych i pewnych produktach, koniecznie sprawdź jego bogaty asortyment.