Wyposażając budynek w parapety, najczęściej przykłada się większą wagę do wyboru idealnego parapetu wewnętrznego, ponieważ jest przydatny w codziennym użytkowaniu. Wielu jednak nie dokłada większej staranności do doboru tych zewnętrznych, które również pełnią bardzo istotną rolę – szczególnie dla elewacji budynku.
Jaką funkcję pełnią parapety zewnętrzne?
Parapety zewnętrzne przede wszystkim chronią część ściany znajdującej się pod oknami. Prawidłowo zamontowane – pod lekkim skosem – pomagają w szybkim odprowadzeniu wody deszczowej ku ziemi, by nie dostała się wewnątrz ściany czy za okno. Dobrze dobrany parapet chroni przed pojawieniem się zacieków. Dzięki temu zapobiega powstawaniu pleśni czy grzybów, które szkodzą nie tylko konstrukcji obiektu, ale przede wszystkim zdrowiu jego mieszkańców.
Parapet zewnętrzny będzie spełniał swoją funkcję tylko wtedy, kiedy zostanie fachowo zamontowany. W przeciwnym razie można bardzo łatwo uszkodzić płaszczyznę termoizolacyjną okna, przez co powstaną mostki termiczne. Spowoduje to utratę ciepła z wnętrza budynku, co może się przykładowo objawiać zbieraniem się lodu czy wody na parapecie zewnętrznym.
Należy też pamiętać, by parapety pochodziły od znanego i zaufanego producenta, który oferuje wysoką jakość materiałów. Tylko wtedy można być pewnym długoletniej trwałości tej części obiektu. Z pewnością parapety zewnętrzne od Kolorbud spełniają te wszystkie wymagania, a zadowolenie Klientów stawiane jest zawsze na pierwszym miejscu. Decydując się na zlecenie ułożenia parapetów firmie, należy się upewnić, że stosuje ona tylko solidne produkty i wykonuje fachową pracę.
Parapety zewnętrzne stalowe
Wielu zastanawia się, jakie parapety zewnętrzne są najczęściej wybierane. Okazuje się, że właśnie te stalowe. Doskonale sprawdzają się zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i do starszych obiektów. Parapety te składają się z blachy pokrytej cynkiem, która ma zazwyczaj od ok. 0,5 do 1,0 mm grubości. Z kolei długość czy szerokość tego elementu jest zwykle wykonywana pod wymiar konkretnego okna. Stalowe parapety są najczęściej wykończone powłoką z lakieru dekoracyjnego.
Parapety zewnętrzne stalowe są bardzo popularne, dlatego też nie kosztują wiele i łatwo je dostać. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że ich powierzchnia stosunkowo łatwo ulega zarysowaniu, zatem po pewnym czasie może wymagać zabiegów konserwujących. Natomiast regularna pielęgnacja takich parapetów sprawi, że będą służyły nawet kilka dekad.
Parapety zewnętrzne aluminiowe
Kolejnym bardzo popularnym rodzajem zabezpieczenia ścian pod oknami są parapety zewnętrzne aluminiowe. Najczęściej wybiera się je do nowszych budynków jednorodzinnych. Parapety aluminiowe mają grubszą konstrukcję, a przez to są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kosztują jednak trochę więcej. Wielu też zwraca uwagę na hałas, jaki unosi się w czasie odbijania się kropel deszczu o parapet. Warto więc zadbać o wytłumienie akustyczne takich modeli.
Powłoka aluminiowych parapetów jest standardowo pokrywana farbą, metodą malowania proszkowego. Dzięki temu można wybrać model w kolorze dopasowanym do elewacji czy własnych upodobań. Ponadto zewnętrzne parapety aluminiowe wykazują się dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych, jak przykładowo deszcz, grad czy mróz. Nie wymagają też wielu zabiegów kosmetycznych, ponieważ powłoka ochronna na aluminium zwykle nie odpryskuje.
Jakie wybrać parapety zewnętrzne?
Jak dobrać parapety zewnętrzne, by pasowały nie tylko do elewacji, ale były też solidne i służyły przez lata? Z pewnością trzeba wziąć pod uwagę zarówno posiadany budżet, jak i własne oczekiwania co do jakości elementów. W razie braku wiedzy na ten temat lub niezdecydowania warto zwrócić się o pomoc do rzetelnej firmy. Powinna ona zajmować się mocowaniem parapetów zewnętrznych tylko o wysokich walorach wytrzymałościowych.
Wybierając parapety zewnętrzne od Kolorbud można mieć pewność zarówno co do solidności elementów wykorzystywanych przez firmę, jak i fachowości całego montażu. Te wszystkie czynniki zaś są kluczowe dla prawidłowego wykonania parapetu zewnętrznego, który będzie spełniał swoją funkcję niezależnie od upływu lat i pogody.