Jaki środek do czyszczenia łazienki wybrać?

Jaki środek do czyszczenia łazienki wybrać?

Łazienka jest zazwyczaj pomieszczeniem, z którego często korzystają wszyscy domownicy. Poszczególne elementy wyposażenia wymagają więc dość częstego mycia i sprzątania po to, aby były higieniczne, a zarazem przyjemne w użytkowaniu. Jak sprzątać łazienkę, aby zawsze utrzymać to pomieszczenie w czystości? Jakich preparatów używać, uwzględniając fakt, że na armaturze oraz na ceramicznych płytkach dość często osiada kamień z wody? Warto obrać jedną, skuteczną strategię działania i przeprowadzać sprzątanie regularnie. 

Środki naturalne – odpowiednie do niewielkich zabrudzeń

Naturalne środki do czyszczenia mają swoich zwolenników. Są zazwyczaj tanie i łatwo dostępne – można je z powodzeniem kupić nawet w sklepie spożywczym. Oczywiście, tego typu produkty działają, zazwyczaj jednak to działanie nie jest silne. Poradzą więc sobie z niewielkimi zabrudzeniami. Będą odpowiednie do regularnego, częstego czyszczenia łazienki oraz odświeżania jej wyglądu. Do takich naturalnych środków należą soda oczyszczona, ocet lub kwasek cytrynowy.

Zapewne wielu z nas zna domowy sposób naszych babć do czyszczenia kabiny prysznicowej czy płytek z wykorzystaniem octu. Ten produkt dość dobrze sprawdza się w przypadku konieczności usuwania osadu kamiennego z wody. Warto jednak mieć na uwadze, że tego typu naturalne środki nie mają zazwyczaj zbyt silnego działania bakteriobójczego. W dużej mierze stosując je, usuwamy widoczny brud lub osad, pozostawiając to, co niewidoczne w niezmienionej formie.

Naturalne preparaty, które wykorzystuje się do czyszczenia mają też znacznie mniej skoncentrowaną formę, z tego względu mogą cechować się niższą skutecznością, a czyszczenie staje się znacznie bardziej czasochłonne. Jednakże ze względu na to, że są słabsze – działają mniej drażniąco na skórę oraz drogi oddechowe podczas samego procesu sprzątania. Dlatego warto stosować je jako uzupełnienie lub działanie doraźne.

Czym myć łazienkę? Często wykorzystywane środki syntetyczne

Skuteczność płynów do dezynfekcji i czyszczenia urządzeń ceramicznych jest bardzo wysoka. Posiadają odpowiednie stężenie, skoncentrowaną formę oraz potwierdzone działanie. Bardzo często mają dodatkowe substancje zapachowe, które sprawiają, że podczas sprzątania w całym pomieszczeniu pachnie świeżością. Jaki środek do czyszczenia łazienki wybrać?

Produkty syntetyczne na pewno sprawdzą się w momencie, kiedy będziemy potrzebować efektywnego środka do czyszczenia armatury po remoncie lub w sytuacji, kiedy dość długo łazienka nie była sprzątana w ogóle. Są na tyle „mocne”, że powinny bardzo dobrze poradzić sobie nawet z utrzymującym się brudem, pyłem oraz kurzem. 

Warto pamiętać o tym, że decydując się na środki syntetyczne, musimy kupić przynajmniej kilka różnych preparatów – inny do czyszczenia toalety, powierzchni szklanych, a także do usuwania osadów wapiennych powstałych za sprawą użytkowania twardej wody.

A więc, jak wyczyścić łazienkę w szybki i sprawny sposób? Oczywiście, środki syntetyczne skracają czas potrzebny na mycie i szorowanie armatury. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby zakładać podczas ich stosowania rękawice ochronne – bowiem składniki zawarte w formule mogą być znacznie mniej przyjazne dla skóry niż te naturalne.

Bardzo mocno żrące środki syntetyczne warto używać z rozwagą i ostrożnością, w szczególności na delikatnych powierzchniach.

Skuteczna walka z bakteriami i drobnoustrojami 

Niestety, chociaż drobnoustrojów nie widać gołym okiem – w każdej łazience rzeczywiście się gromadzą. Prawdziwym rajem dla tych organizmów są nagromadzone zanieczyszczenia i osady, w których mogą się namnażać. Dlatego też zastanawiając się, jaki środek do czyszczenia łazienki wybrać, na pewno warto zwrócić szczególną uwagę na preparaty, które dodatkowo dezynfekują powierzchnię, a nie tylko ją czyszczą.

Czym czyścić łazienkę, aby zawsze było to miejsce higieniczne i przyjemne w użytkowaniu? Bardzo dobrze sprawdzają się preparaty na bazie kwasu cytrynowego. Pochłaniają nieprzyjemne zapachy, a dodatkowo mogą być stosowane tak naprawdę na każdy rodzaj powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *