Montaż klimy na poddaszu – co trzeba wiedzieć?

Montaż klimy na poddaszu – co trzeba wiedzieć?

Choć wciąż klimatyzacja nie jest popularna w Polsce tak bardzo, jak np. w Stanach Zjednoczonych czy we wschodniej Azji, rosnące latem temperatury, które odczuwamy coraz dotkliwiej, skłaniają coraz większą grupę ludzi do założenia takich systemów w swoich domach i mieszkaniach. Co jednak należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na inwestycję w montaż klimy w Katowicach lub innym mieście? 

Rodzaje jednostek wewnętrznych

Niezwykle istotną kwestią w wybraniu odpowiedniej jednostki wewnętrznej jest dostosowanie jej do swoich potrzeb oraz specyfiki konkretnego mieszkania bądź budynku. Z racji na to, że montaż i użytkowanie klimatyzacji to zauważalny wydatek, zakup powinien być przemyślany, a klimatyzator umieszczony w wygodnym miejscu.

Dla różnych rodzajów wnętrz poleca się zatem nieco inne urządzenia. Wśród najpopularniejszych jednostek wyróżniamy:

  • ścienną – obecnie najpopularniejsza, polecana ze względu na swoją kompaktowość oraz praktyczność (pracuje niezwykle cicho i wydajnie), jest niewielka, dobrze się sprawdza w mieszkaniach/domach o niskich ścianach;
  • kasetonową – podwieszana pod sufitem, świetnie się sprawdza we wnętrzach o wysokich ścianach;
  • kanałową – duża rozmiarowo, zazwyczaj występuje w budynkach, w których już na etapie projektu przewidziano montaż klimatyzacji (np. w biurach, centrach handlowych, apartamentach, hotelach);
  • konsolowa – niewielka rozmiarowo, przypomina typowy, nowoczesny grzejnik/kaloryfer, przystosowana do ścian ukośnych.

Jeżeli zatem planujesz montaż klimatyzacji na poddaszu, najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą opcją będzie zdecydowanie się na jednostkę typu konsolowego.

Montaż klimy na poddaszu – co warto wiedzieć?

Poddasze jest przestrzenią z reguły dość specyficzną oraz wymagającą. Wiąże się to nie tylko z niską izolacją od zewnętrznych warunków atmosferycznych (bliskie sąsiedztwo dachu), ale także z prostym faktem, że ciepłe powietrze produkowane na niższych piętrach, szybując do góry, siłą rzeczy przez ściany i podłogi dodatkowo poddasze nagrzewa. Sprawia to, że jeżeli dane mieszkanie bądź pokój znajdują się właśnie w tej części budynku, w miesiącach letnich niezwykle trudno tam wytrzymać. Montaż klimatyzacji jest zatem zupełnie uzasadniony.

Należy jednak mieć świadomość, że ze względu na charakterystykę pomieszczeń na poddaszu, ich schłodzenie oraz utrzymanie pożądanej temperatury bardzo często wymaga ciągłej pracy urządzenia, większej mocy oraz – co za tym idzie – zużycia większej ilości prądu. W zależności od termoizolacji konkretnego pomieszczenia na poddaszu, może ono utrzymać niską temperaturę dłużej, nawet przez parę godzin od wyłączenia klimatyzatora, jednakże nie jest to regułą.

Montaż klimy – Katowice

Urządzenia do samodzielnego montażu można kupić w wielu marketach budowlanych czy w dużych sklepach z elektroniką i sprzętami domowymi. Jednak jeżeli nie mamy doświadczenia w montowaniu klimatyzacji oraz nie posiadamy pewności, który model najlepiej się sprawdzi w naszej sytuacji, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Obecnie praktycznie w każdym większym mieście istnieje przynajmniej kilka bądź kilkanaście przedsiębiorstw oferujących kompleksowe usługi w tym zakresie.

Wpisując w wyszukiwarkę „montaż klimy Katowice”, pojawia się mnóstwo ofert, spośród których można wybrać dla siebie najkorzystniejszą. Także mieszkanie na przedmieściach czy w jednej z podkatowickich miejscowości nie powinno stanowić problemu. Firmy bardzo często do nich dojeżdżają, nie naliczając dodatkowych opłat. Kolejnym atutem stawiania na lokalne ekipy i usługi jest zauważalnie niższa cena aniżeli w przedsiębiorstwach ulokowanych w większych miastach, jak Warszawa czy Wrocław.