Piec kaflowy był niegdyś najpopularniejszym fundamentem systemów grzewczych w naszych domach. Pojawienie się innych technologii zmieniło ten stan rzeczy, jednak wcale nie oznacza to, że piece kaflowe Szczecin nie są już rozwiązaniem, które należy wziąć pod uwagę.
Piec kaflowy – wady i zalety
Fascynacja piecami kaflowymi jest oczywista. Takie rodzaje pieca roztaczają przyjemną atmosferę, i przytulne ciepło promieniujące po całym pomieszczeniu. Co więcej, jest to także bardzo estetyczne rozwiązanie, które może stać się atrakcją Twojego salonu i nadać mu rustykalny, sielski i przytulny klimat. Jednak przed zdecydowaniem się na piec kaflowy należy mieć dobre rozeznanie w tym, czy jest to opcja, która sprawdzi się dla Ciebie i Twoich potrzeb. Kiedy wybrać piec kaflowy i czy warto?
Piec kaflowy – zalety
Ciepło ma ogromny wpływ na klimat w danym pomieszczeniu, a tym samym także na dobre samopoczucie. Piece kaflowe wywiązują się z tego zadania wzorowo. Co więcej, jest to szczególnie atrakcyjna opcja dla alergików. Dlaczego? Piece tego typu zasysają powietrze z obszarów podłogi, dzięki temu kurz obecny przecież w każdym pomieszczeniu jest zasysany do pieca i rozkłada się pod wpływem wysokiej temperatury wewnątrz pieca.
Kolejną zaletą pieca kaflowego jest jego właściwość, do niezwykle długiego magazynowania ciepła. Podczas jednego procesu spalania ceramiczne wnętrze pieca (oraz w zależności od wersji, także zewnętrzne kafle) nagrzewają się do tego stopnia, że piec oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenie przez wiele godzin, bez konieczności ponownego dołożenia paliwa. Pozwala to na oszczędność materiału opałowego oraz większą wygodę.
Paliwo jest kolejną, istotną zaletą pieca kaflowego, ponieważ zazwyczaj jest to drewno oraz jego pochodne jak brykiet i pellet. Każde paliwo stałe może zostać użyte do jego zasilania, z węglem łącznie. Spalane drewno uwalnia mniej więcej tyle CO2, ile drzewo wchłonęło podczas swojego wzrostu, a więc jego wpływ na zanieczyszczenie środowiska jest minimalny. Drewno to jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska paliw niekopalnych. Dodatkowo, palenie drewnem nie jest przyczyną przedostawania się siarki oraz metali ciężkich do atmosfery. Odpadem po procesie spalania zostaje niewielka ilość popiołu, który co prawda wymaga osobnego podejścia w zagospodarowywaniu domowymi odpadami, jednak równie dobrze, może znaleźć swoje zastosowanie jako nawóz ogrodowy. Paliwa kopalne osiągają coraz wyższe ceny, nie mówiąc już o aspektach środowiskowych. Właśnie dlatego uniwersalny piec, który może być nagrzewany różnymi materiałami opałowymi wydaje się bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Mimo, iż na pierwszy rzut oka początkowe koszty pieca kaflowego mogą być nieco wyższe, to jednak dzięki oszczędnościach w zużyciu paliwa, zyskuje on wyraźne zalety dzięki niższym kosztom eksploatacji.
Piec kaflowy – wady
Lokalizacja pieca kaflowego musi być dobrze przemyślana, ponieważ miejsce instalacji nie może później ulec zmianie lub wymaga to dużego wysiłku. Piece tego typu z pewnością zwykle wymagają dużej ilości miejsca, jednak w przypadku nowoczesnych projektów nie jest to regułą.
Niemniej jednak, zapotrzebowanie na miejsce wynika również z użytkowania tej technologii grzewczej, ponieważ w przeciwieństwie do ogrzewania gazowego lub elektrycznego, należy uwzględnić miejsce nie tylko potrzebne na piec, ale także na magazynowanie materiału opałowego.
Wyraźną wadą pieców kaflowych, a przynajmniej w przypadku modeli służących do ogrzewania całego pomieszczenia mieszkalnego, jest konieczność zabiegów adaptacyjnych, koniecznych do realizacji zbudowania pieca kaflowego i oddania go do użytkowania.
Piece kaflowe Szczecin
Mimo iż na rynku jest coraz mniej profesjonalnych zdunów, to sztuka budowania pieców kaflowych wciąż jest czynnie pielęgnowana przez doświadczonych fachowców, którzy mogą się pochwalić olbrzymim stażem pracy. Specjaliści ze Szczecińskiego Centrum Kominkowego także należą do tego grona. Z ich pomocą zbudujesz piec kaflowy, który stanie się prawdziwym sercem Twojego domu.