Co to jest numer VIN? Jak sprawdzić nr VIN?

Co to jest numer VIN? Jak sprawdzić nr VIN?

Numer VIN auta to nic innego jak dla każdego człowieka jego własny numer PESEL. Co oznacza, że każdy wóz również taki powinien posiadać. Z ciągu cyfr i liter można odczytać wiele informacji na temat samochodu. Ten numer nie tylko ważny jest dla samej maszyny, ale również dla jej nabywcy, a to dlatego, że skrywa on kawałek historii. Dowiedz się, czym jest Numer VIN, gdzie go znaleźć i jak poprawnie go odczytywać.

VIN co to jest?

Numer VIN to skrót od słowa — Vehicle Identification Number, to nic innego, jak numer nadwozia, pomaga zidentyfikować dany samochód i określa konkretny pojazd. Numer nadawany jest przez producenta modelu. Składa się z 17 znaków – cyfr i liczb, wykluczając I, O oraz Q. Występuje na tabliczce znamionowej, która znajduje się po wewnętrznej stronie przedniej ściany nadwozia, czy na progu przednich drzwi. Można też znaleźć ten numer w szybie czołowej pojazdu. Warto również sprawdzić, czy numer na aucie, zgadza się z tym podanym w dowodzie rejestracyjnym.

Jak sprawdzić VIN?

Sprawdzenie VIN jest bardzo proste, o ile wiesz gdzie go szukać. Warto to wiedzieć, ponieważ znajomość tych znaków jest dla Ciebie bardzo ważna. Numer VIN można sprawdzić i odczytać z kilku miejsc. Gdzie numer VIN jest zamieszczany?

 • W dowodzie rejestracyjnym – VIN znajdziesz w polu, które jest oznaczone literą E,
 • Na Tabliczce przyczepionej wewnątrz do nadwozia auta – najczęściej znajdziesz ją: przy prawym fotelu z przodu, przy lewej stronie podszybia, przy prawym środkowym lub prawym słupku karoserii. Numer ten może być także na komorze silnika. Producenci umieszczają go w różnych miejscach, lecz wszystko jest zależne od danego modelu.

Już wiesz jak sprawdzić auto po VIN? Pamiętaj, że w każdym aucie, a zwłaszcza jego modelu może to miejsce być inne. Wskazane wyżej są najbardziej popularnymi, gdzie najczęściej się on pojawia. Warto zatem dowiedzieć się, gdzie producent go zamieścił, aby nie tracić czasu na poszukiwania.

Jak odczytać numer VIN?

Numer VIN zawiera najistotniejsze informacje o samochodzie, ponieważ stanowi jego historię. Dowiesz się z niego, skąd pochodzi Twoje auto, z jakiego kraju i jakie jest jego miejsce produkcji. Możesz z niego wyczytać, w którym roku zostało wyprodukowane oraz z jakim silnikiem, a także jaki był jego pierwotny kolor. Można skorzystać z dekodera VIN i poznać fabryczne wyposażenie auta, a nawet kolor tapicerki.

Istotna jest także informacja co możemy wyczytać poprzez numer VIN, a do tego trzeba poznać, z czego się składa ten numer. Cały numer składa się z trzech ważnych części. Pierwsza to VMI, są to 3 pierwsze znaki. Stanowią informacje na temat producenta, marki i kraju pochodzenia. VDS, to kolejne sześć znaków, jest to kod pojazdu. Kryją informacje o modelu auta, jego poziomie wyposażenia, silniku. Dziewiąty znak to znak kontrolny, za pomocą którego można sprawdzić poprawność VIN. Ostatnie VIS to osiem znaków, które identyfikują konkretny egzemplarz. Jeżeli już wiesz, z czego składa się numer, to możesz już nauczyć się go odczytywać:

WVG KKK6LZ 7W012456

 • WVG – Identyfikator producenta, kraj i marka,
 • KKK6LZ – opis pojazdu, informacje o modelu, rodzaju nadwozia i wyposażeniu,
 • 7W012456 – identyfikator egzemplarza, na podstawie którego można określić wiek auta.

Warto, abyś również znał:

 • W – kraj pochodzenia producenta,
 • VGKKK6L – opis, który zależy od producenta. Dwa pierwsze znaki dotyczą firmy, a reszta modelu,
 • Z – to znak kontrolny, który pomaga sprawdzić poprawność numeru,
 • 7 – data produkcji,
 • W – kod fabryki,
 • 012456 – numer seryjny.

Teraz możesz samodzielnie sprawdzić, gdzie znajduje się numer VIN Twojego samochodu, a także co oznacza i jak go odczytać. Ta wiedza pozwoli Ci na poznanie najważniejszych informacji na temat pojazdu, który zamierzasz kupić lub już kupiłeś. Każdy posiadacz i fan czterech kółek powinien znać te dane i wiedzieć jak je czytać. Ta wiedza będzie Ci niezwykle pomocna wówczas, gdy będziesz szukał swojego wymarzonego pojazdu. Ten skomplikowany ciąg znaków pozwoli Ci na dowiedzenie się różnych kwestii, które z pewnością będą dla Ciebie przydatne w przyszłości.