Dekory ścienne – czym są i dlaczego je mieć w swoim domu?

Dekory ścienne – czym są i dlaczego je mieć w swoim domu?

Istnieje wiele sposobów na niebanalne wykończenie ściany. Pomimo powszechnego zamiłowania do prostych, wręcz minimalistycznych aranżacji, powierzchnie pionowe w domu czy mieszkaniu dają ogromne pole do popisu. Puste, wykończone zaledwie farbą ściany odeszły już dawno do lamusa. Podpowiadamy, jak można wykorzystać dekory ścienne w różnych wnętrzach, aby podkreślić ich charakter i nadać indywidualnego stylu.

Co to jest dekor ścienny?

Dekor to element ozdobny. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „decorare”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza właśnie „ozdabiać”. Dekory, oprócz oczywistej roli estetycznej, pełnią również kilka ważnych funkcji kompozycyjnych. Pozwalają też niewielkim nakładem kosztów zmienić charakter całej aranżacji. Wyróżniamy dekory drewniane, szklane, ceramiczne i gipsowe. Tak olbrzymia różnorodność pozwala praktycznie dowolnie dopasowywać te elementy do stylu danego wnętrza oraz jego przeznaczenia. Za pomocą dekorów można zatem wspaniale wystylizować nawet bardzo przeciętne pomieszczenie.


Sprawdź ofertę dekorów ściennych!

Praktyczne i efektowne rozwiązanie

Dekory ścienne stanowią niekiedy jedyny barwny akcent w pomieszczeniu przełamujący jego monotonię. Wprowadzają także podziały na ścianie, np. wyodrębniając w ten sposób strefy, albo akcentując horyzontalny lub wertykalny układ płytek. Mogą również zmieniać dynamikę aranżacji pomieszczenia, wieńczyć pas ceramiki albo stanowić dla niej nieszablonową ramę. Umiejętne wykorzystanie dekorów ściennych jest nie do przecenienia.

Szczególnie ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem są dekory z drewna, pochodzące z rozbiórki budynków, dostępne na stronie  paulbunyan.pl. Zostały zaprojektowane tak, aby w łatwy sposób można je było dodać do nowej lub już istniejącej instalacji ze starych desek. W ten sposób, w kilku prostych krokach można z łatwością przekształcić swoją ścianę w nietuzinkowe dzieło sztuki.

Gdzie montować dekory?

Choć płytki ozdobne kojarzą się najczęściej z łazienką, przy ich pomocy można ozdobić każde pomieszczenie.

Ręcznie malowane czy stylizowane dekory są wręcz idealną ozdobą do kuchni lub salonu. Szczególnie motywy regionalne i ponadczasowa stylistyka prowansalska ocieplają i nieco ożywiają te wnętrza. Szklane dekory do kuchni można zamontować np. nad blatem lub zlewem. Sprawdzą się one zarówno w jasnych, jak i nieco ciemniejszych pomieszczeniach. Dekor do kuchni w intensywnym kolorze sprawi, że pomieszczenie to będzie optycznie rozświetlone i bardziej przestronne.

Z kolei ceramiczne dekory łazienkowe można wykorzystać do obudowania wanny lub brodzika, uzyskując w ten sposób modny i niebanalny efekt. Pod prysznicem warto z kolei poeksperymentować z położeniem dekorów na większym metrażu. Za pomocą nieszablonowych dekorów ściennych, tj. kafli w geometrycznych wzorach lub kontrastujących ze sobą kolorach można stworzyć łazienkę na miarę światowych aranżacji. Dekoracyjne pasy, trójkąty czy zupełnie inne formy stworzone na ścianie z płytek potrafią całkowicie odmienić nieco już opatrzony wygląd pomieszczenia.

Dekory ścienne do salonu pozwalają na kreowanie przepięknych, autorskich wnętrz zarówno tych utrzymanych w stylu klasycznych, jak i w nowoczesnej estetyce. To właśnie motywy roślinne, wzory geometryczne, abstrakcyjne desenie i tematyczne grafiki decydują o niepowtarzalności każdego salonu.

Podsumowanie

Dekory ścienne to niezwykle oryginalny i nowoczesny sposób na wykończenie mieszkania, bez względu na styl, w którym chcemy utrzymać aranżację danego pomieszczenia. Przy ich pomocy w łatwy sposób można uzyskać zarówno efekt ciepłego i nieco artystycznego mieszkania, jak i mocny, awangardowy efekt glamour. Warto zatem wykorzystać ich nieograniczone możliwości.