Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Współcześnie nie ma chyba gospodarstwa domowego, które nie borykałoby się z różnego rodzaju insektami. W czasie, kiedy mieszkańcy miast cierpią na sporadyczne ataki karaluchów czy pluskiew domowych, osoby mieszkające na wsi muszą radzić sobie z pająkami. Te ośmionogie stworzenia w wielu z nas budzą uzasadnione obrzydzenie. Podpowiadamy, jak skutecznie się ich pozbyć. 

Pająki – nieproszeni goście i prawdziwe utrapienie

Pająki najczęściej pojawiają się w naszych domach w okresie jesiennym. Wówczas zaczynają szukać ciepłej i bezpiecznej alternatywy dla coraz chłodniejszych warunków panujących na zewnątrz. W naszych domach najczęściej pojawiają się kątniki. Te wyjątkowo nieurodziwe stworzenia mnożą się w drewnie, dlatego problem z nimi dotyka przede wszystkim mieszkańców zalesionych terenów. Warto wiedzieć, że pająki są nie tylko wyjątkowo nieurodziwe, ale w większych ilościach mogą być również niebezpieczne. Chociaż pożyteczne w naturalnym środowisku, w domu traktowane są jak szkodniki, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z gniazdem pająków, a liczba osobników szybko rośnie.

Jak poznać, że w naszym domu zalęgły się pająki?

Wiele osób zastanawia się jaka liczba pająków w domu powinna wzbudzić nasz niepokój. Skąd wiadomo, że to nie tylko spacer pojedynczych osobników, a już prawdziwa inwazja? Pierwszą oznaką są widoczne w różnych miejscach pajęczyny, które odnawiają się po każdym sprzątaniu. Kluczowe jest jednak częste widywanie osobników w różnych miejscach. Pająki, wbrew pozorom, nie przepadają za ludźmi i zazwyczaj unikają ich jak mogą. Jeżeli stosunkowo często zaczynamy dostrzegać je w naszym domu, jest to sygnał do podjęcia działań. 

Jak pozbyć się pająków z domu? 

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się pająków. Nasze babcie stosowały różnego rodzaju naturalne środki, takie jak sok z cytryny czy nawet rozkładanie, w różnych częściach domu, kasztanów i żołędzi. Warto jednak zaopatrzyć się w nowoczesne i skuteczny preparat na pająki, który możemy użyć, jeżeli domowe sposoby nie zdadzą egzaminu. 

Na rynku znajduje się wiele preparatów na pająki, które możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsze to chemiczne środki odstraszające, których warto używać szczególnie w tych momentach, kiedy mamy podejrzenia, że pająki mogą dostawać się do naszego domu przez okno. Dzieje się tak najczęściej w miesiącach letnich oraz jesienią. Wystarczy wówczas popryskać parapety środkiem, który zniechęci pajęczaki do wchodzenia do naszego mieszkania. Jeżeli natomiast mamy podejrzenia, że w domu znajduje się gniazdo pająków, warto postawić na nieco bardziej drastyczne metody i zakupić preparat, który skutecznie uśmierca te stworzenia. 

Przed jego użyciem musimy przejrzeć dom w poszukiwaniu gniazda. Warto szukać w ciemnych i wilgotnych pomieszczeniach – w piwnicach, garażach lub za szafkami w kuchni. Jeżeli użycie preparatu nie poskutkuje, powinniśmy rozważyć skonsultowanie się ze specjalistą, który profesjonalnie usunie niepożądanych gości z naszego mieszkania.