Dziecięcy fotelik jest elementem wymaganym przez polskie prawo – wie to każdy, kto jeździ autem i ma dzieci. Jednak nie każdy tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, w którym momencie życia może zrezygnować z dalszego wożenia swojej pociechy w przeznaczonym do tego foteliku. Jak to zatem wygląda?
Fotelik dla dzieci – do kiedy jest obowiązkowy?
Wymogi prawne są tym, co najczęściej interesuje rodziców przewożących dzieci. Pamiętaj jednak, że prawo nie zostało stworzone po to, żeby ściągać pieniądze z kierowców, tylko aby chronić zdrowie najmłodszych pasażerów. Siedzenie samochodu jest przystosowane dla dorosłych, a nie dla dzieci, przez co komfort ich jazdy bez fotelika może zostać skutecznie zaburzony, a dodatkowo będą narażone na urazy np. podczas gwałtownego hamowania.
Do kiedy fotelik dla dziecka jest koniecznością? Najważniejszym wymogiem, jaki musi być spełniony, aby dziecko mogło podróżować bez fotelika, jest jego wzrost, który powinien przekraczać 150 centymetrów. Ta zasada nie jest w stu procentach nienaruszalna i istnieją od niej pewne wyjątki.
Kiedy dzieci mogą jeździć bez fotelika?
Wyjątkami od obowiązku przewozu malucha w foteliku dziecięcym są następujące sytuacje:
- Dziecko ma minimum 136 centymetrów wzrostu, a ze względu na masę nie może korzystać z fotelików dla dziecka dostępnych na rynku dla jego przedziału wagowego. Wciąż jednak musi ono jechać na tylnej kanapie samochodu zapięte pasami.
- Dziecko przemieszcza się za pomocą taksówki, radiowozu lub karetki pogotowia.
- Ostatnim wyjątkiem jest przewożenie trójki dzieci i brak możliwości zamontowania trzech fotelików dziecięcych. Wtedy jedno z nich ma prawo podróżować bez niego, jednak musi być ono powyżej 3 roku życia.
Czy fotelik dziecięcy zawsze jest wymagany?
Każde dziecko, które nie spełnia minimalnych wymogów ma obowiązek podróżować autem w dedykowanym foteliku – oczywiście poza wyjątkowymi sytuacjami wymienionymi powyżej. W przypadku niezastosowania się do przepisów grozi nam otrzymanie mandatu do 150 zł i 6 punktów karnych.
Warto jednak zauważyć, że to nie mandatem należy się przejmować, a zdrowiem dziecka. W przeciwieństwie do zwykłej kanapy w samochodzie odpowiednio dobrany dziecięcy fotelik zapewnia prawidłową postawę i komfort jazdy, co jest szczególnie ważne przy pokonywaniu dłuższych dystansów. Ma on za zadanie chronić Twoje dziecko podczas zderzenia lub gwałtownego hamowania. Jego ścisłe przypięcie do konstrukcji samochodu sprawia, że siła uderzenia lub zatrzymania oddziałująca na ciało dziecka rozkłada się na jak największej powierzchni najsilniejszych części ciała dziecka, jednocześnie chroniąc te najsłabsze.
Do kiedy trzeba jeździć w foteliku? Czy lepiej wybrać podkładkę?
Przepisy polskiego prawa dopuszczają przewożenie dzieci w przeznaczonych do tego podkładkach pod warunkiem, że waga dziecka mieści się w przedziale 25–36 kg.
Fakt, że przepisy na to zezwalają, nie znaczy, że jest to równie dobre rozwiązanie, jak to ma miejsce w przypadku fotelika. Podkładka chroni jedynie brzuch dziecka, natomiast wszystkie inne części jego ciała narażone są na uszkodzenie podczas nieprzewidzianego zdarzenia na drodze. Coś takiego nie ma miejsca w przypadku dedykowanych fotelików, które są znacznie lepszym rozwiązaniem.