Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie? Sposoby na plamy na tapicerce

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie? Sposoby na plamy na tapicerce

Utrzymanie czystości w aucie nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie jeśli masz sporą rodzinę lub zwierzęta. Dlatego z tego poradnika dowiesz się, jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie skutecznie i bez korzystania z usług firm zewnętrznych.

Jak wyczyścić tapicerkę w aucie? Działaj szybko!

To główna zasada przyświecająca każdemu, kto zauważy plamy na tapicerce w swoim aucie. Oczywiście, nie zawsze możliwe jest wykonanie natychmiastowego czyszczenia. Jednak podobnie jak w przypadku zabrudzenia ubrań, szybka reakcja ma kluczowe znaczenie. Im prędzej zabierzesz się za usuwanie śladów napoju, czekolady czy innych substancji, tym większa szansa powodzenia. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy użyjesz do tego samej wody czy detergentu. Powiedzmy sobie jednak szczerze – trudno jest zadziałać natychmiast, jeśli prowadzi się samochód. A więc, jak wyczyścić tapicerkę w aucie, gdy plama jest na niej już jakiś czas?

Usuwanie plamy na tapicerce i wybór środka

Często się zdarza, że możesz poradzić sobie, używając domowych środków do usuwania plam. O jakie detergenty chodzi i do jakiego rodzaju zabrudzeń możesz ich użyć? Wyróżnić można głównie:

  • Wodę z kranu z płynem do naczyń – mieszanka sprawdzająca się w przypadku tłustych plam. Pamiętaj, by nie nanosić dużej ilości detergentu na powierzchnię, bo nie poradzisz sobie z nadmiarem piany i miejsce będzie wyraźnie różniło się od reszty.
  • Sodę oczyszczoną – również świetna substancja na pozbycie się tłustych plam. Jak odświeżyć tapicerkę w samochodzie przy pomocy tego środka? Najlepiej utworzyć z niego coś w rodzaju mazi, mieszając go z wodą. Możesz też po prostu wysypać na płaską powierzchnię nieco sody i dać jej trochę czasu na reakcję. Później wystarczy odkurzyć fotel.
  • Sok z cytryny – to bardzo dobry produkt do usuwania plam z płynów. Uważaj jednak by nie przesadzić z ilością! W przeciwnym wypadku odbarwisz tkaninę.

Jak wyprać fotele w samochodzie skutecznie?

Czasem jednak domowe sposoby nie są w stanie pomóc na starsze zanieczyszczenia. Dlatego w takich przypadkach najlepszy będzie zakup profesjonalnych środków czyszczących. Jak wyprać fotele w samochodzie przy użyciu takich produktów? Idealnie byłoby je zupełnie wyciągnąć z auta, jednak w wielu przypadkach użytkownicy nie są w stanie sami tego zrobić. Dlatego możesz posłużyć się pianką, sprayem lub silnym odplamiaczem i stosując się do instrukcji obsługi, wykorzystać go na tapicerce. Po naniesieniu odpowiedniej ilości środka na plamę pamiętaj o wyszczotkowaniu lub odkurzeniu miejsca aplikacji.

O czym warto pamiętać podczas prania tapicerki?

Wnętrze samochodu nie lubi nadmiaru wody. Dlatego do odświeżania tapicerki w aucie nie stosuje się jej w dużych ilościach. Ściereczki powinny być co najwyżej wilgotne. W ten sposób nie zniszczysz wnętrza auta. Poza tym zawsze wypróbuj działanie preparatu, którego chcesz użyć, w najmniej widocznym miejscu. Nie bagatelizuj tego kroku, bo może się okazać, że na środku fotela zrobisz sobie gigantyczne odbarwienie. Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie skutecznie? Zacznij od odkurzania, bo kurz z podłogi i deski rozdzielczej szybko wbije się w zawilgocone miejsca i efekt sprzątania będzie mizerny. Poza tym wszystkim bądź wytrwały, ale nie przesadzaj z szorowaniem, bo uszkodzisz tapicerkę. Powodzenia!