Ile kosztuje wynajem samochodu?

Ile kosztuje wynajem samochodu?

Z usługi wynajmu aut z roku na rok korzysta więcej osób. W związku z tym powstaje też coraz więcej wypożyczalni samochodów w Koszalinie i innych polskich miastach, które oferują klientom dostęp do różnego rodzaju pojazdów. Pozostaje pytanie, ile średnio trzeba zapłacić za wynajem samochodu?

Wynajem auta – koszty. Od czego zależy cena?

Koszty wynajmu samochodu nigdy nie kształtują się w sposób jednoznaczny. Owszem, większość wypożyczalni dysponuje cennikami, jednak należy mieć na uwadze, że są one niezwykle rozbudowane. W przypadku wynajmu aut ceny w dużej mierze zależą od rodzaju pojazdu, jakim chce poruszać się po drodze wynajmujący. Najmniej trzeba zapłacić za samochody klasy A, czyli przeznaczone głównie do jazdy miejskiej. Sprawdzają się one podczas dojazdów do pracy, będą też idealnym wyborem dla par czy singli. Nieco droższy będzie wynajem auta z segmentu B – są to samochody nieco większe, dedykowane rodzinom z dziećmi. Jeszcze więcej trzeba zapłacić za samochód z segmentu C – zazwyczaj mowa tutaj o modelach typu combi.

Bardzo istotny jest również okres obowiązywania umowy najmu. Powszechnie wiadomo, że najwięcej trzeba zapłacić za wynajęcie samochodu na jeden, dwa czy nawet kilka dni – mowa tutaj o tak zwanym najmie incydentalnym. Wypożyczalnie samochodów stosują wobec klientów polityk , która bazuje na tym, że im dłużej wynajmują oni auta, tym mniejszą cenę jednostkową za dzień płacą. Przykładowo, w przypadku wynajmu samochodu koszt za jeden dzień może wynosić 70 zł, lecz jeśli umowa nawiązana jest na miesiąc, to za dobę trzeba będzie zapłacić 60 zł.

Na koszt wynajmu samochodu wpływa również to, gdzie właściwie wynajmujący będzie się nim poruszał. Oczywiście, nie chodzi o to, aby podawać konkretne miejsca, a jedynie o to, czy auto będzie jeździć po dogach krajowych czy zagranicznych. Faktem jest, że wynajem samochodu, który ma wyjechać poza granice kraju, jest droższy. Wynika to z większego ryzyka kosztownego holowania pojazdu i sprowadzania go do kraju, gdyby doszło do wypadku.

Nie bez znaczenia pozostaje, kto decyduje się na wynajem samochodu – czy jest to osoba fizyczna czy przedsiębiorca. Często bowiem przedsiębiorcy mogą wypożyczyć auto na preferencyjnych warunkach, bowiem częściej korzystają z usług konkretnej wypożyczalni. Warto zwrócić uwagę także na to, czy wypożyczalnia samochodów nie oferuje dodatkowych rabatów bądź zniżek dla swoich klientów – czy to nowych, czy stałych. Czasami można zaoszczędzić nawet kilkanaście procent.

Ile kosztuje wynajem samochodu?

Pozostaje więc pytanie, ile rzeczywiście kosztuje wynajem samochodu, a więc jak finalnie kształtują się opłaty? Otóż za auto klasy A trzeba zapłacić około 75 zł – mowa tutaj o wynajmie samochodu na jeden dzień. Jeśli umowa zostanie podpisana na dłużej, na przykład na miesiąc, to cena może spaść nawet do 50 zł za dzień. Nieco więcej, bo około 90 zł, trzeba zapłacić za wynajem samochodu klasy B. Cena przy dłuższym wypożyczeniu spada do minimum 70 zł za dzień. Jeszcze więcej będzie trzeba wydać przy wynajmie samochodu klasy C, bo około 120 zł, przy czym można zapłacić mniej (minimum 100 zł), jeśli umowa została nawiązana na przynajmniej miesiąc.

Warto mieć na względzie, że są to ceny dotyczące tylko najmu krótkoterminowego, a więc takiego, który nie przekracza miesiąca. Jeśli umowa podpisana została na pół roku czy rok, to wypożyczalnia zwykle zgadza się na preferencyjne warunki dla klienta. Dobrze również uwzględnić ewentualne koszty dodatkowe, jakie będzie trzeba ponieść – należy mieć to na uwadze, wybierając konkretną wypożyczalnię. Czasami bowiem cena jednostkowa najmu jest wyższa, jednak kierowca nie ma obowiązku uzupełniania paliwa po skończonej jeździe. Dodatkowo należy liczyć się z koniecznością dokonania swego rodzaju zastawu, którego rolę najczęściej pełni karta kredytowa. Tego rodzaju zastaw stanowi zabezpieczenie dla wypożyczalni na wypadek, gdyby wynajmujący nie zwrócił na czas pojazdu bądź spowodował szkodę. Zawsze jednak, kalkulując ostateczną cenę wynajmu, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wymienione wyżej czynniki.