Jaki kask motocyklowy wybrać?

Jaki kask motocyklowy wybrać?

Kask motocyklowy stanowi nieodłączny element wyposażenia każdego motocyklisty. Zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy. Z uwagi na duży wybór kasków motocyklowych, jakie są obecnie dostępne na sklepowych półkach, warto wiedzieć, czym się kierować, wybierając odpowiedni.

Jakie normy powinien spełniać kask motocyklowy?

Wiele osób podczas zakupu kasku motocyklowego kieruje się przede wszystkim jego wyglądem. Wizualna strona kasku jest oczywiście ważna i nie należy z niej rezygnować, jednak pierwszą rzeczą na jaką powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu kasku motocyklowego jest kwestia zapewnienia przez niego bezpieczeństwa. Jaki kask motocyklowy wybrać, aby zapewniał odpowiednią ochronę? W tym celu warto sprawdzić czy posiada on odpowiednie certyfikaty wydawane przez rekomendowane instytucje.

Zakup kasku powinien odbywać się u rekomendowanego sprzedawcy lub w odpowiednim sklepie motoryzacyjnym, na przykład https://sklepmoteo.pl/352-kaski-motocyklowe. Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest to, czy kask posiada tzw. homologację, czyli certyfikat ECE. Jeśli dany kask został dopuszczony do użytkowania na terenie Europy przez Economic Commission for Europe (czyli właśnie ECE), zyskuje się pewność, że spełnia on najważniejsze standardy bezpieczeństwa. Częstą pułapką, w jaką mogą wpaść niedoświadczeni motocykliści, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z motoryzacją, jest zakup kasków z oznaczeniem CE, która niestety nie jest odpowiednikiem powyższego certyfikatu oraz posiadania homologacji.

Jak wybrać kask motocyklowy zapewniający maksymalny poziom bezpieczeństwa? Kaski najwyższej jakości będą posiadały dodatkowo odpowiednią liczbę gwiazdek SHARP (najlepiej 4 lub 5), oznaczające najwyższą odporność kasku na uderzenia, a ponadto certyfikat SNELL.

Rozmiar kasku motocyklowego – jak wybrać odpowiedni?

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać kask motocyklowy do swojego rozmiaru głowy, to poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki i informacje. Nieodpowiednio dopasowany kask nie będzie spełniał swojej najważniejszej funkcji, czyli zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy. Idealny kask nie może być zbyt luźny, ponieważ podczas intensywnego hamowania lub zwiększania prędkości będzie łatwo zmieniał swoje położenie. Zbyt ciasny będzie zwyczajnie niekomfortowy i może skutecznie zniechęcić do jazdy.

Pierwszym krokiem jest dokładne zmierzenie swojego obwodu głowy w najszerszym miejscu, tuż nad uszami. W przypadku dorosłych otrzymany wynik zaokrągla się w dół, w przypadku dzieci (których głowa powiększa się wraz ze wzrostem całego ciała) wynik należy zaokrąglić w górę. Odpowiednio dobrany kask motocyklowy powinien dobrze przylegać, nie sprawiać dyskomfortu, nie może się też swobodnie przesuwać. Osobom niedoświadczonym zaleca się skorzystanie z porady specjalisty w sklepie motoryzacyjnym.

Kask motocyklowy – jaki wybrać? Rodzaje kasków motocyklowych

Na sklepowych półkach można znaleźć wiele rodzajów kasków motocyklowych. Dla osób niedoświadczonych tak rozległy wybór może stanowić spory problem. Z reguły kaski motocyklowe dzieli się na trzy podstawowe typy, co nie oznacza, że nie istnieją także inne rodzaje kasków przeznaczone do zadań specjalnych. Do najczęściej spotykanych zaliczyć należy:

– kaski szczękowe, które są wyposażone w dodatkowy mechanizm podnoszenia szczęki. Dzięki niemu można bez wysiłku podnieść przyłbicę i odsłonić twarz;

– kaski otwarte, których niewątpliwą zaletą jest łatwość zakładania oraz zdejmowania. Tego typu modele nie mają części szczękowej, dlatego ich noszenie jest wygodne, jednak podczas bardziej wymagających tras mogą nie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa;

– kaski integralne, które stanowią najliczniejszą grupę kasków motocyklowych. Zapewniają bardzo duży poziom bezpieczeństwa, chronią głowę podczas wypadku, a dodatkowo są lekkie. Co ważne, kaski integralne można nabyć zarówno jako do jazdy sportowej, jak i rekreacyjnej.

Jeśli zastanawiasz się, jaki kask na motocykl wybrać podczas jazdy terenowej, to idealnym rozwiązaniem będzie kask enduro, którego zadaniem jest ochrona głowy m.in. przed kamieniami i gałęziami. Warto zwrócić też uwagę na kaski modułowe, które zwiększają komfort jazdy na dłuższych odcinkach oraz kaski hybrydowe wykorzystywane podczas jazdy typu off-road oraz adventure.