Jak się robi haft diamentowy?

Jak się robi haft diamentowy?

Własnoręczne tworzenie przepięknych obrazów jest możliwe! Nawet jeśli nie posiadasz zdolności artystycznych, możesz spędzić relaksujący wieczór, wykonując samodzielnie prawdziwe arcydzieło. Na czym polega metoda tworzenia obrazów, zwana haftem diamentowym? W tym artykule dowiesz się, jak się robi haft diamentowy i dlaczego warto w ten sposób spędzać czas.

Co to jest haft diamentowy?

Haft diamentowy jest jednym z najciekawszych i bardzo wciągających hobby, które niedawno pojawiło się na polskim rynku. Jego popularność szybko rośnie i zaczyna wypierać inne sposoby kreatywnego spędzania czasu. Haft diamentowy polega na odtworzeniu nadrukowanego na płótnie obrazu. W przeciwieństwie do tradycyjnego haftu nie używa się do tego nitki i igły, ale przepięknych, wielobarwnych diamencików. Diamenty wykonane są z tworzywa sztucznego. Mogą być matowe lub mienić się niczym kryształki Swarovskiego. To, jakie rodzaj diamentów znajdziesz w zestawie do haftu diamentowego 30×30, zależy od wybranego przez Ciebie obrazka. Ich cechą wspólną jest niewielki rozmiar, ale mogą różnić się kształtem oraz oszlifowaniem.

Wybór rozmiaru płótna i nadruków jest tak szeroki, że można wykleić własną kolekcję obrazków w ulubionej tematyce. Przygodę z haftem diamentowym warto jednak zacząć od małych formatów, gdyż zdecydowanie jest to zajęcie wymagające cierpliwości i wprawy. Najlepszy na początek będzie haft diamentowy 30×30. Tkanina tych rozmiarów pozwoli na poćwiczenie swych umiejętności i sprawdzenie, czy ten rodzaj pasji Ci odpowiada. Jeśli lubisz tradycyjne haftowanie, układanie puzzli lub kreatywne kolorowanki, to haft diamentowy z pewnością przypadnie Ci do gustu!

Jak się robi haft diamentowy?

Do wykonania obrazu z haftu diamentowego 30×30, konieczny będzie zakup zestawu startowego. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy, z których najważniejsze jest specjalne płótno. Przed rozpoczęciem tworzenia obrazu, konieczne będzie rozwinięcie płótna, rozłożenie go na płaskiej powierzchni i obciążenie jego brzegów czymś ciężkim (pamiętaj, aby nie zrywać folii ochronnej, zabezpieczającej klej). Możesz przyłożyć krańce tkaniny np. książkami. Zabieg ten sprawi, że Twoja baza, do której będziesz mocować diamenty, stanie płaska i równa (płótno w opakowaniu jest zwykle zwinięte w rulon).

Gdy tło obrazka jest już rozłożone, pora przejść do sedna. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się robi haft diamentowy, nie musisz zapoznawać się ze skomplikowaną instrukcją, gdyż wykonanie jest bardzo proste i przyjemne. 

Na dużym stole połóż wygładzone płótno ze wzorem haftu diamentowego 30×30, obok rozłóż woreczki z diamencikami i pozostałe akcesoria z zestawu. Najczęściej w opakowaniu znajduje się aplikator do nakładania diamencików, taca na diamenty, suchy klej oraz płótno ze wzornikiem i diamenty. Po sprawdzeniu kompletności swojego zestawu, zerknij na wzór obrazka i na legendę, która numerycznie przypisuje poszczególne kolory diamencików do właściwych obszarów na tkaninie. Plansza haft diamentowy 30×30 może się składać z kilkunastu tysięcy elementów, dlatego skup się na jej jednym fragmencie! Wybierz obszar, który chcesz zacząć ozdabiać i tylko z niewielkiego fragmentu zerwij folię ochronną. Pod folią znajduje się mocny klej, do którego przy pomocy aplikatora dociska się właściwe diamenciki. Aby przenieść kryształek z tacki na obrazek, trzeba zanurzyć końcówkę aplikatora w kleju, który dołączono do zestawu.

Jak ułatwić sobie haftowanie?

Aby haftowanie diamentami było czystą przyjemnością, warto stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim zapewnij sobie wygodne miejsce do pracy i spokojną atmosferę. Wykonanie haftu diamentowego 30×30 zajmie Ci kilka wieczorów. Potrzeba do tego precyzji, a pośpiech jest niewskazany. Proces tworzenia obrazka jest bardzo kojący i relaksujący, jeśli nie przeszkadzają Ci w nim żadne rozpraszacze. Aby przyklejanie diamentów przebiegało sprawnie, warto nakładać je aplikatorem. Jego cieniutka końcówka jest bardziej precyzyjna, niż palce. Bardzo ważne, aby nie pomieszać ze sobą różnokolorowych diamencików! To zdecydowanie utrudniłoby haftowanie.

Teraz gdy już wiesz, jak się robi haft diamentowy, pozostaje tylko zakupić zestaw z najładniejszym obrazkiem i przystąpić do dzieła! Gdy ukończysz obraz, możesz go oprawić i wyeksponować na ścianie.