Jak tanio urządzić łazienkę?

Jak tanio urządzić łazienkę?

Remont czy urządzanie pomieszczenia pierwszy raz w przypadku surowych domów lub mieszkań zwykle kojarzy się z bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Łazienka zazwyczaj jest drugim najkosztowniejszym do urządzenia pomieszczeniem zaraz po kuchni. Czy faktycznie musi tak być? Jak urządzić tanio łazienkę? Czy jakość i estetyka łazienki musi równać się dużym kosztom?

Od czego należy zacząć?

Na wstępie należy zadać sobie pytanie, czy warto korzystać z usług architekta wnętrz. Zwykle mają oni kontakty z solidnymi firmami wykończeniowymi. Wiele źródeł mówi, że jest to korzystna opcja na podniesienie wartości mieszkania i swego rodzaju ochrona przed niepotrzebnymi wydatkami. W przypadku braku kontaktu do konkretnego fachowca warto mimo wszystko zwrócić się do architekta wnętrz. W sytuacji złego doboru firmy wykończeniowej, co jest częstą bolączką ludzi decydujących się na remont, oprócz wyższych kosztów trzeba się również liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na gotowość pomieszczenia.

Czy warto urządzać łazienkę na własną rękę?

Jeśli chodzi o dobór elementów typu zlew czy kabina lub też materiałów budowlanych osoby nawet niezajmujące się na co dzień pracą w wykończeniach często radzą sobie same. Oddzielną kwestią jest to, czy sam remont wykonany własnymi rękoma jest opłacalny? Zdarzają się przypadki osób, które biorą do tego celu urlop i to nawet bezpłatny. Czy faktycznie w tym przypadku efektem finalnym będzie tanie i ładne urządzeniem łazienki? Pierwszorzędnie należy przeanalizować ewentualne straty wynikające z zaniedbania etatowej pracy bądź własnej firmy. W takich przypadkach chęć oszczędności na porządnej ekipie wykończeniowej, która szybko upora się z tym zadaniem, może okazać się złym wyborem. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy na urządzaniu łazienki jest zakup produktów na wyprzedaży płytek.

Tania łazienka – płytki czy farba na ścianie?

Jak tanio zrobić łazienkę? Bardzo istotne będzie wybór wykończenia ścian. Standard, jakim są płytki na ścianie w łazience, często jest zamieniany na inne równie funkcjonalne formy, a także dekoracyjne. Ponadto stosunkowo modną i regularnie spotykaną kombinacją płytek w łazience są ich dwa kolory oraz pasek płytek dekoracyjnych. Jest to stosunkowo drogie wyjście, lecz można zredukować koszt urządzenia ścian, stosując inne rozwiązania niż płytki.

Na ściany niejednokrotnie nanoszona jest farba, częstym wariantem jest wybór dwóch kolorów jeden główny, który gości na większości powierzchni oraz drugi wykorzystany bardziej w celu ozdobnym lub oddzielenia poszczególnych sekcji, np. szeroki pas ciągnący się od sufitu do podłogi przy muszli klozetowej lub szafce i zlewie. Malowanie ścian w obecnych czasach często idzie w parze z fototapetą. Istnieją rodzaje fototapet, którym niestraszna wilgoć czy działanie wody, świetnie sprawdzą się one w pomieszczeniu takim jak łazienka oraz podkreślą jej elegancję.

Czy konieczna jest kabina?

Czy brodzik i kabina są koniecznością? Zamiast brodzika można zastosować spadek w przypadku wykorzystania płytek na podłodze i zamontowanie odpływu. Woda po spłynięciu zawsze będzie kierować się w kierunku odpływu. Jednak można zastosować rozwiązanie kompromisowe, dzięki któremu zwolennicy brodzika nadal będą mogli go używać, zachowując przy tym oszczędność, ponieważ kabina nie jest koniecznością, a świetną alternatywą dla niej będzie zasłonka prysznicowa. Zasłony te można znaleźć w wielu wariantach wymiarowych oraz w różnych kolorach, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Dobór mebli do taniej łazienki

Jak dobrać meble, aby nie było to zbyt inwazyjne dla budżetu domowego? Meble na zamówienie z pewnością będą najdroższym wariantem i przy chęci oszczędności warto rozważyć czy jest to odpowiedni wybór. Popularnością cieszą się też stare meble w nowych odsłonach. Są również firmy lub poszczególne osoby zajmujące się odświeżeniem jak i postarzaniem mebli. Meble łazienkowe są również stosunkowo proste do wykonania samemu, jednakże z pomocną dłonią wychodzą sklepy internetowe oraz popularne markety budowlane, które w korzystnych cenach oferują meble.

Jak tanio urządzić łazienkę – podsumowanie

Tanie urządzenie łazienki z zachowaniem estetyki powinno być wcześniej zaplanowane, należy zastanowić się nad rodzajem wykończenia ścian, podłogi, doborem mebli, czy też podstawowego sprzętu takiego jak zlew, sedes lub brodzik. Wstępny projekt nawet nie na miano architekta pozwoli oszacować mniej więcej koszt urządzenia łazienki, po czym można skupiać się na poszczególnych aspektach, na których można zredukować koszty.