Kuchnia na lata – z jakich materiałów zrobic kuchnie?

Kuchnia na lata – z jakich materiałów zrobic kuchnie?

Wykończenie i całkowite umeblowanie kuchni dla wielu osób stanowi prawdziwe wyzwanie. Najczęściej to szeroko zakrojony projekt, który w dużej mierze zależy od kreatywności i potrzeb samych inwestorów. Od mebli kuchennych oczekuje się wiele – są one bowiem często użytkowane przez wszystkich domowników, w kuchni dodatkowo meble mają kontakt z wodą, a także znacznie częściej ulegają zabrudzeniom w porównaniu do mebli w innych pomieszczeniach. Z tego też względu inwestorzy najczęściej wybierają kuchnie na wymiar. W Warszawie bez trudu można znaleźć firmę, która przygotuje projekt takiej kuchni, a następnie wcieli go w życie. W takim przypadku istotne są zastosowane materiały. 

Dlaczego wybrać meble kuchenne na zamówienie?

Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest fakt, że taka kuchnia zostanie od początku do końca zaprojektowana zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Dobrze jest więc wcześniej przemyśleć rozmieszczenie najważniejszych punktów w kuchni tak, aby była praktyczna i funkcjonalna. Kolejnym atutem jest to, że meble na wymiar można dopasować do każdego wnętrza – wyjątkowo małego, nieustawnego, takiego, w którym znajduje się skos dachowy czy inny element konstrukcyjny, który sprawia, że kuchnia staje się trudna do zagospodarowania.

Wybierając meble kuchenne na zamówienie w Warszawie, można również liczyć na to, że można wybrać, z jakich materiałów taka kuchnia zostanie wykonana. Stawia się więc na produkty wysokiej jakości, które będą się cechowały odpowiednią trwałością. Można też poradzić się w kwestii najlepszych na rynku materiałów, które są najczęściej wybierane przez inwestorów. 

Materiały, które warto wykorzystać w kuchni marzeń

Podstawą zabudowy kuchennej jest albo lite drewno albo też płyta wiórowa. Do najczęściej wykorzystywanych gatunków drewna należy buk oraz dąb, czasem również sosna. W przypadku płyty wiórowej może ona mieć bardzo dobre parametry przy znacznie niższej cenie. W przypadku wyboru płyty wiórowej konieczne jest zdecydowanie, jaka ma być okleina takiej płyty i jaka ma być jej grubość. Zupełnie inna kolorystyka okleiny może wystąpić na korpusach szafek, a inna na frontach.

Ciekawą alternatywą dla klasycznej okleiny jest lakier, który zazwyczaj kładzie się na frontach szafek po to, aby uzyskać trwały i bardzo estetyczny połysk. Faktycznie, warstwa lakieru idealnie pokrywa płytę i jest to rozwiązanie bardzo solidne i wytrzymałe. W zależności od rodzaju i grubości samej płyty wiórowej, można zastosować zarówno płyty ze sklejki, jak i płyty typu MDF.  Ten drugi rodzaj płyty cechuje się świetną odpornością na wilgoć, najczęściej więc to właśnie takie płyty się wykorzystuje. 

Wśród materiałów chętnie wybieranych przy wykonywaniu mebli na zamówienie jest też szkło. Panele wykonane ze szkła stosuje się na frontach szafek po to, aby całej zabudowie dodać lekkości. Szkło hartowane jest trwałe i bezpieczne, może być całkowicie przezroczyste, może mieć mleczne zabarwienie, ale też może pełne krycie – w zależności od tego, jak mocno ma zakrywać zawartość szafek.