Jak wybrać drzwi do domu?

Jak wybrać drzwi do domu?

Budowa domu wiąże się z wieloma trudnymi zadaniami, które stają przed inwestorem. Decyzje o wyborze odpowiednich materiałów budowlanych są bardzo trudne, ze względu na różne technologie stosowania, a także szeroki zakres cenowy. Jednym z trudniejszych wyborów, jest zakup drzwi do domu. Jak wybrać odpowiednie drzwi i czym kierować się przy ich poszukiwaniu?

Najważniejsze parametry

Dlaczego ceny drzwi do domu tak bardzo się różnią? Na rynku dostępne jest wiele rodzajów drzwi, o różnych rozmiarach, wzorach, kolorystyce i materiale wykonania. Dodatkowo w cenę drzwi wchodzą elementy wyposażenia dodatkowego, takie jak klamki, zamki antywłamaniowe i inne wybrane zabezpieczenia. Drzwi możemy zakupić w markecie lub sklepach z wyposażeniem domu, ale także wykonać na indywidualne zamówienie. Duży wpływ na cenę ma także coraz istotniejszy element – energooszczędność. „Ciepłe” drzwi będą droższe w zakupie, jednak możemy dzięki nim zyskać spore oszczędności przy ogrzewaniu domu.

Z jakiego materiału wybrać drzwi do domu?

Najpopularniejszymi materiałami, z których wykonywane są drzwi to metal i drewno. Drzwi drewniane charakteryzują się dużą izolacją akustyczną, termoizolacją oraz przede wszystkim ponadczasowym wyglądem. Do ich minusów należy fakt, że są wrażliwe na zmiany warunków atmosferycznych, w tym także wilgoci. Popularnym rozwiązaniem jest wybór drzwi stalowych, pokrytych dodatkowo folią PCV, która chroni przed uszkodzeniami i promieniowaniem słonecznym. Inwestorzy coraz częściej inwestują w szklane drzwi luksusowe, które w dużej mierze pokryte są szklaną taflą.

Klamka czy pochwyt?

Czym otwierać drzwi wejściowe? Wydawałoby się to banalne pytanie, nastręcza wielu wątpliwości Klientom. Tradycyjne klamki coraz częściej wypierane są przez eleganckie, masywne pochwyty. Otwieranie drzwi za ich pomocą jest nie tylko wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze. Możemy zastosować w nich czujnik linii papilarnych, zabezpieczający nas przed niepowołanymi gośćmi. Klamka zdecydowanie sprawdzi się w przypadku klasycznych, lekkich drzwi, także drewnianych. Drzwi wykonane z metalu dobrze komponują się z metalowym pochwytem, który nadaje powiew nowoczesności w aranżacji domu.

Elementy zabezpieczenia i wyposażenia dodatkowego

Oprócz funkcji praktycznych i reprezentacyjnych drzwi dobrej jakości powinny spełniać także funkcję zabezpieczającą dom. Odpowiednie zabezpieczenia chronią domowników przed włamaniem i dostaniem się do budynku niepowołanych osób. Podstawą są bezpieczne zamki, często wyposażone w laserowe czujniki i klucze, które bardzo trudno podrobić. Część osób decyduje się na nowoczesne rozwiązania, takie jak czujnik linii papilarnych lub specjalne kody, umożliwiające wejście do domu.

Wielkość drzwi i elementy dekoracyjne

Tradycyjne drzwi wejściowe do domu wynoszą 80-90 centymetrów szerokości. Niektórzy poszerzają otwór drzwiowy do metra, zyskując dzięki temu dodatkową przestrzeń, która przydaje się w przypadku gdy musimy wnieść duże gabaryty, lub do domu wchodzi kilka osób. Im szersze drzwi wejściowe, tym wygodniejsze użytkowanie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie dostawki do drzwi, czyli dodatkowego skrzydła, zwykle o szerokości 30-40 centymetrów. Najdroższe drzwi luksusowe wyposażone są w dostawki o ponad półmetrowej szerokości, często wyposażane w dodatkowe przeszklenia. Dzięki temu wiatrołap domu zyskuje dodatkowe doświetlenie, a szerokie wejście do domu umożliwia bardzo wygodne korzystanie.

Przeszklenia drzwi

Wybierając drzwi do domu, przede wszystkim skupiamy się na ich wyglądzie. Coraz chętniej wybierane są drzwi przeszklone, na przykład w formie wąskiego pasa pośrodku. Inną formą dekoracji jest kilka niedużych szybek, ulokowanych jedna poniżej drugiej. Szyby często otoczone są eleganckim obramowaniem, w dowolnie wybranym przez Państwa kolorze. Popularne drzwi luksusowe składają się z szerokich przeszkleń w nowoczesnych kolorach – srebrze czy czerni.

Na jakie drzwi należy się zdecydować? Ostateczny wybór należy zawsze do inwestora. Warto pamiętać jednak, że drzwi wejściowe to zakup na długie lata i nie warto oszczędzać na ich wykonaniu. Dobrze dobrane drzwi nie tylko posłużą długi czas, ale i zapewnią efektowny wygląd domu, a także energooszczędność i bezpieczeństwo.