Team Viewer – jak działa?

Team Viewer – jak działa?

TeamViewer to popularny program do zdalnej kontroli komputerów. Program posiada intuicyjny interfejs, niewielkie rozmiary, a jednocześnie bogatą funkcjonalność. Informacje prasowe firmy podają, że liczba instalacji TeamViewer przekracza półtora miliarda. Oprócz samej kontroli program umożliwia przesyłanie plików pomiędzy administratorem a kontrolowanym komputerem, prowadzenie wideokonferencji oraz tworzenie sieci VPN pomiędzy urządzeniami. Programy takie podlegają specjalnym wymogom bezpieczeństwa. W przypadku Timeweaver możemy śmiało powiedzieć, że ochrona prywatności jest na wysokim poziomie. Aplikacja posiada elastyczną kontrolę dostępu do urządzeń i informacji osobistych, która niezawodnie zapobiega nieautoryzowanym włamaniom.

Jeśli świadczysz usługi wsparcia technicznego lub potrzebujesz zdalnie zarządzać wieloma urządzeniami (komputerami domowymi i biurowymi), TeamViewer jest oprogramowaniem dla Ciebie. 

Zobaczmy teraz, jak działa TeamViewer cena i jak skonfigurować oprogramowanie.

Jak pobrać i zainstalować program TeamViewer?

Oprogramowanie najlepiej pobrać z oficjalnej strony producenta. Strona główna natychmiast zaoferuje odwiedzającemu pobranie darmowej wersji do użytku osobistego. Znajduje się tam również informacja o cenach TeamViewer za dystrybucję biznesową. Aby poznać pełną funkcjonalność programu, otwórz menu „Produkty” i wybierz TeamViewer. Na stronie produktu witryna zaproponuje pobranie darmowej dystrybucji próbnej programu. W rzeczywistości pobierana jest dystrybucja pełna, jednak jeszcze nie aktywowana kluczem licencyjnym. Zastanowimy się, jak skonfigurować TeamViewer do użytku osobistego, zwłaszcza że w zasadzie nie ma żadnych różnic w konfiguracji w stosunku do płatnej wersji biznesowej. Możesz korzystać z pełnej funkcjonalności produktu za darmo podczas 15-dniowego okresu próbnego, ale potem musisz wybrać jedną z trzech subskrypcji i zarejestrować się. Wersja osobista jest natomiast darmowa przez cały okres użytkowania.

TeamViewer obsługuje pracę w kluczowych systemach operacyjnych (Windows, Linux i macOS oraz mobilne iOS, Android, Windows Mobile),  a na etapie pobierania strona sama określi typ systemu operacyjnego i wyśle odpowiednią dystrybucję programu.

Przejdźmy teraz bezpośrednio do instalacji programu. Uruchom pobrany plik, aby uruchomić kreatora instalacji. W pierwszym kroku kreator poprosi o wybranie trzech typów instalacji:

  1. Zainstalować
  2. Zainstalować, aby zdalnie kontrolować ten komputer
  3. Tylko uruchomić

Wybierz pierwszą opcję, jeśli chcesz uruchomić TeamViewer osobiście. Druga opcja (najczęściej stosowana) zarejestruje usługę systemową na komputerze i pozwoli na zdalne połączenie z urządzeniem. Trzecia opcja jest odpowiednia do jednorazowego uruchomienia aplikacji w przypadku, gdy musisz zapewnić tymczasowy dostęp do swojego komputera, na  przykład pracownikowi pomocy technicznej. Po bloku wyboru typu instalacji następuje wybór zakresu użytkowania programu TeamViewer.

Jak korzystać z programu TeamViewer?

Interfejs programu jest prosty. Komputer (urządzenie mobilne) może być „zarządzane” i „kontrolowane” — albo zdalnie sterujesz cudzym urządzeniem, albo sam oddajesz system w ręce zdalnego użytkownika. Główne okno programu zawiera zatem dwa obszary.

Po lewej stronie ekranu znajdują się informacje o Twoim identyfikatorze i tymczasowym haśle połączenia. Jeśli partner potrzebuje uzyskać dostęp do komputera, podając tę informację stronie „dzwoniącej”, zezwalasz na zdalną kontrolę. Należy pamiętać, że TeamViewer musi być uruchomiony przez cały czas trwania połączenia, w przeciwnym razie zdalny użytkownik otrzyma błąd podczas próby połączenia. 

Po prawej stronie ekranu znajduje się obszar do pracy z „zarządzanym” komputerem. Aby się połączyć, musisz znać ID tego komputera. Wprowadź tę wartość do pola „Partner ID” i wybierz charakter połączenia w zależności od zamierzonej akcji. Istnieją trzy opcje:

  • Zdalne sterowanie — sterowanie komputerem partnera lub wspólna praca przy komputerze;
  • Transfer plików;
  • VPN — tworzenie prywatnej sieci wirtualnej z partnerem. W tym trybie urządzenie zdalne będzie wyświetlane jako komputer w sieci lokalnej. Dzięki temu programy będą mogły pracować z nim tak jak z normalnym komputerem sieciowym.

Następnie wciskamy przycisk „Connect to partner” i wpisujemy hasło tymczasowe, które podaje właściciel „kontrolowanego” urządzenia lub hasło stałe, jeśli zdalne urządzenie jest również nasze i je znamy.