Niektóre z osób zajmujących się aranżacją wnętrz wciąż poszukuje innowacyjnych rozwiązań w swojej dziedzinie. Jednym z nich jest beton architektoniczny, który pozwoli na osiągnięcie niezwykłego efektu w każdym wnętrzu. Jak się okazuje, jego zastosowanie może być naprawdę szerokie. Czym on tak właściwie jest? W jakich pomieszczeniach się sprawdzi? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.
Beton architektoniczny – co to jest?
Jak się okazuje, beton architektoniczny jest jednym rodzajów betonu. To, co go wyróżnia, to jego efektowny wygląd, przez co nie wymaga pokrywania go warstwą tynku oraz żadnej innej okładziny. Może stanowić zarówno materiał budulcowy, jak i wykończeniowy.
Ten rodzaj materiału charakteryzuje się dużą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia oraz na warunki atmosferyczne. Wysokie lub skrajnie niskie temperatury, a także opady śniegu i deszczu nie mają wpływu na ten rodzaj materiału. To, co go wyróżnia to także jego wytrzymałość. Dlatego też płyty z betonu architektonicznego sprawdzą się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Z powodzeniem możemy użyć go w salonie, łazience, kuchni oraz przedpokoju. Elewacja czy ogrodzenie z elementami betonu dekoracyjnego może prezentować się naprawdę elegancko.
Beton architektoniczny w salonie oraz w innych pomieszczeniach
Ten rodzaj materiału wykończeniowego możemy wykorzystać na wiele sposobów. W ofercie wielu sklepów znajdziemy go w różnej postaci, takich jak m.in.: panele i gotowe płyty. Sklep internetowy https://otownetrze.pl/ proponuje beton architektoniczny w formie płyt różnej wielkości, które z pewnością dopasujesz do każdego pomieszczenia w swoim mieszkaniu. Doskonale sprawdzi się również w salonie – wykończenie ściany za telewizorem może być świetnym pomysłem. Jest to sposób na poprawę estetyki tego miejsca i ukrycie wystających przewodów, które nie wyglądają zbyt efektownie. Umieszczając betonowe płyty za kanapą, możemy podkreślić to miejsce i dodać mu niepowtarzalnego klimatu. Sklep Oto Wnętrze oferuje także płyty dające efekt przestrzenny. Świetnie sprawdzą się w salonach urządzonych w stylu nowoczesnym. Jeżeli chcesz nieco złagodzić surowy wygląd betonu, dobrym rozwiązaniem będzie połączenie go z elementami drewnianym. Podłogi w zestawieniu z betonowymi ścianami to coś, co przykuje uwagę wielu gości.
Jednak salon nie jest jedynym miejscem, w którym możemy wykorzystać ten materiał. Beton architektoniczny sprawdzi się także w kuchni. Jest to miejsce w mieszkaniu, szczególnie narażone na wysokie temperatury oraz wilgoć. To rozwiązanie sprawi, że nie musisz obawiać się powstawania pleśni lub grzybów. Płyty z betonu architektonicznego poprawiają także izolację akustyczną, co jest ważne wtedy, gdy kuchnia umiejscowiona została w niewielkiej odległości od pozostałych pomieszczeń. Jest to zatem element dekoracyjny, który nie tylko będzie dobrze wyglądał, lecz przede wszystkim będzie pełnił funkcje praktyczne.
Beton architektoniczny możesz uwzględnić także przy aranżacji łazienki. Dzięki temu, że powierzchnia betonu jest gładka, na jej powierzchni nie będzie zbierać się brud oraz osady z mydła. Zestawiając beton z odpowiednimi dodatkami oraz oświetleniem możesz sprawić, że łazienka nabierze wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru.
Jak wykorzystać beton architektoniczny na zewnątrz budynków?
Beton architektoniczny doceniany jest także przez architektów, poszukujących nowoczesnych rozwiązań. Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdzi się jako element elewacji, który na długie lata zachowa swój nienaganny i świeży wygląd. Znajdziemy go w szerokiej gamie kolorystycznej – od odcieni szarości po antracyt. To sprawia, że z pewnością znajdziesz coś, co będzie dopasowane do wszystkich Twoich oczekiwań, a elewacja Twojego domu będzie dokładnie taka, jak chcesz. Elementy betonu dekoracyjnego sprawdzą się także w ogrodzie. Szary kolor może stanowić świetnie tło dla zieleni roślin i podkreślić ich wyjątkowość. Dlatego też meble ogrodowe czy donice z betonu architektonicznego mogą być doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy szukają niebanalnych i minimalistycznych dodatków.